Turelius antaa tasoitusta takarivistä
KAUSTINEN. Yksi Pikkupelimanni-finaalin avainhevosista on karsintavoittaja Turelius. Eero Laitinen valitsi lahjakkuudelleen takarivin lähtöpaikan, vaikka antaakin sen myötä tasoitusta kilpakumppaneilleen.
Syyt ratavalinnalle ovat selvät.
"Karsinnassa se puski sekä harjoituslähdössä itse kisassa kaverin kylkeen. Ei sellaista riskiä uskalla nyt ottaa", Laitinen kertoo. "Turelius lähtisi hyvin ja se menisikin parhaiten, jos saisi mennä ilman selkää, mutta nyt ajetaan ysiradalta ja yritetään päästä sieltä kunnialla matkaan."
Laitisen mukaan Tureliuksella on ollut kaikki karsinnan jälkeen hyvin.
"Ainakaan mitään poikkeavaa ei ole huomattu", hän täsmentää entisen opettajan tarkkuudella. "Uskon hevosen olevan hyvässä kunnossa, ja sillä pitäisi olla mahdollisuudet kamppailla kärkisijoista. Kisa on kuitenkin hyvätasoinen ja myös tasainen. Toivotaan, että sekä juoksu sujuu sekä meiltä että muilta häiriöittä, ja nähdään urheilullinen kamppailu."
15000 euron ykköspalkinnolla ajettava Pikkupelimanni juostaan Kaustisen perjantairavien 13. lähtönä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
