Voittajan takana monenlaisia tunnelmia – Jari Kinnusta harmitti hevosen puolesta, Velvet Gold jää syksyksi Suomeen
Derbyn yllättävin menestyjä oli toiseksi kirinyt Velvet Gold, jonka syksy jatkuu Iikka Nurmosen tallista.
Derbyvoittoihin tottunut valmentaja Timo Nurmos (keskellä aurinkolaseissaan) oli sitä mieltä, että kakkossijoja ei lasketa, mutta Velvet Goldin muille taustajoukoille hopeasija maistui mukavasti. Vasemmalla Da Bawkan Tongdoo, Esa Eskelinen ja Markus Eskelinen, Timo Nurmoksen oikealla puolella Robert Perovuo ja Iikka Nurmonen. Kuva: Ville ToivonenVelvet Gold oli karsintalähdössään toinen tallikaveri El Jetpackin jälkeen, mutta monikaan ei uskonut sen näyttelevän suurta roolia finaalissa. Timo Nurmoksen valmentama tamma oli kuitenkin kisan värittäjä, eikä voittokaan jäänyt kauas Velvet Goldin kiriessä lujaa toiseksi.
”Lähdin ajamaan sellaisella taktiikalla, että jos neljänsiä oltaisiin”, ohjastaja Iikka Nurmonen kertoi. ”Hevonen kuitenkin oli koko matkan loistavan tuntuinen ja 500 metriä ennen maalia jo ajattelin, että hyvää rahaa saadaan. Ja saatiinkin, mutta eihän voittokaan ollut kuin varmaan puolen metrin päässä.”
Velvet Gold ansaitsi kakkossijastaan 60 000 euroa. Iikka Nurmonen pohti, paloivatko voittoon tarvitut kymmenet sentit maalisuoran ulospäin tulemiseen.
”Hevonen työnsi ulos ja annoin sen nousta. Annoin sen vaan tulla mahdollisimman kovaa vauhtia.”
Velvet Goldin taustajoukoissa kakkossija otettiin riemulla vastaan.
”Eihän tällaista voinut radalta kahdeksan odottaa tällaisessa lähdössä. Ajateltiin, että jos korotettua rahaa saataisiin”, osaomistaja Esa Eskelinen ihasteli. ”Loppusuoran alussa ruvettiin elättelemään toiveita pärjäämisestä. Hienosti meni, ja onhan tuollainen harvinaista, että tammat ottavat kaksoisvoiton Derbyssä.”
Velvet Goldin muut omistajat ovat Esa Eskelisen poika Markus Eskelinen sekä Robert Perovuo. Samalla sakilla olivat jo Velvet Goldin hyvin menestyneet emä Velvet Girl sekä emänemä Velvet Night.
”Emänemäkin oli derbyfinaalissa, mutta se oli jo loukkaantunut selästään, ja finaali periaatteessa vaan ajettiin läpi”, Esa Eskelinen kertoi.
Eskelisillä ja Perovuolla on nykyisin Velvet Goldin lisäksi vain sen vuotta nuorempi pikkusisko Velvet Moon, joka sekin on Timo Nurmoksen valmennuksessa.
”Nämä ovat alusta asti olleet Nurmoksella. Emä Velvet Girl oli Petri Purolla Ruotsissa, ja siitä jäi ajatus, että kokeillaan siellä”, Robert Perovuo selvitti.
Derbyreissulta Velvet Gold kuitenkin jäi Suomeen, sillä se lähti Iikka Nurmosen talliin Maaningalle. Edessä ovat Villinmiehen Tammakilpailu Lappeenrannassa ja sen jälkeen mahdollisesti myös Kasvattajakruunu.
”Suomessa on niin paljon kisoja, ettei sitä voi koko ajan kuskata edestakaisin”, Esa Eskelinen kertoi. ”Kai se Timo Nurmoksen valmennuslistalla kuitenkin on koko ajan, Nurmos ja Nurmonen tämän asian ovat keskenään hoitaneet muutenkin.”
Shackhills Twister oli keulapaikalta kisan kolmonen. Ohjastaja-valmentaja-osaomistaja Jari Kinnunen ei tuoreeltaan ollut Derbyn kolmossijasta riemuissaan.
”Pronssia saatiin, kun kultaa haettiin”, hän summasi. ”Hevonen ei vaan riittänyt voittoon asti. Mitään en tekisi toisin, mutta ehkä se näkyi pikkuisen lopussa, kun jouduin lataamaan starttiin niin kovaa. Vauhti oli ekaan kaarteeseen järkyttävän kovaa, mutta se oli etukäteen tiedossakin, että alussa pitää ajaa täysiä.”
Kinnusen mukaan peli oli viimeisessä kaarteessa vielä auki.
”Joka mies ajoi jo tosissaan, eikä kenelläkään tuntunut olevan lisää varaa. Umpirehellisiä hevosia molemmat, tämä ja Dusktodawn Boogie, ja sata metriä ennen maalia aloin tuntea, että meidän hevonen alkaa kangistua. Rehellisesti se kuitenkin tuli maaliin asti, enkä moiti hevosta yhtään. Täyden kympin suoritus siltä taas kerran.”
Shackhills Twister on voittanut monta suurkilpailua, mutta ikäluokan klassisimmissa kisoissa se jäi ilman kruunua. Kriteriumissa Shackhills Twister oli toinen ja nyt Derbyssä kolmas.
”Jos terveyttä riittää, minä voin vielä päästä yrittämään näiden kisojen voittoa, mutta hevosen puolesta harmittaa”, Jari Kinnunen totesi. ”Se on tehnyt molemmissa kisoissa superesitykset, mutta voitto jäi saamatta.”
Kinnunen antoi täyden tunnustuksen voittajalle ja osasi myös iloita tiukasta mittelöstä.
”Nämähän ovat katsojien kannalta hienoja kisoja, kun on tiukkaa ja ajetaan tosissaan kilpaa. Nyt oli jännitettävää loppuun asti.”
Derby-ruljanssin venyjiä oli BWT Gazeau, joka yllätti karsintavoitollaan ja oli finaalissa hienosti neljäs. Hannu-Pekka Korven valmennettava kuittasi nelossijastaan 24 000 euroa.
”Hevonen oli oikein hyvä, paremmin meni kuin odotinkaan”, ohjastaja Antti Teivainen kehui. ”Alussa meni voimia siihen, kun jouduin pitämään sitä turhan kovaa kiinni, että Dusktodawn Boogie pääsi meidän eteemme. Kiitettävä arvosana hevoselle kuitenkin.”
Harmittelupuolella oltiin El Jetpackin ja Sahara Flamesin kanssa. Sisäradoilta lähteneet karsintavoittajat pilasivat kisansa lähtölaukkoihin.
”Hevonen oli tosi latautunut, löi jalkojaan yhteen ja laukkasi. Muuten oli kaikki hyvin”, Jorma Kontio totesi El Jetpackista. ”Olisi jälkikäteen pitänyt ottaa paikka ulompaa. Hevonen oli vaan liian latingissa, ei siinä muuta.”
Sahara Flamesin laukka tuli Santtu Raitalalle yllätyksenä.
”Se on normaalisti ollut tosi ravivarma, mutta nyt se oli niin täynnä ruutia, että vaan sekaantui askeleissaan”, Raitala kommentoi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




