Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Tallikommentit Kouvolan T76-raveihin 12.11.

    T76-2

    5 Lord Ivar sai Porin finaalissa suunnilleen sellaisen sijoituksen, mitä etukäteen ajateltiinkin. Edelle jäivät vain tosi kovat hevoset, ja mielestäni Lord Ivar oli hyvä. Maalisuora tultiin tosi lujaa, eikä tämä saanut heti suoran alussa parasta vauhtia päälle, mutta tuli hyvin maaliin asti. Lord Ivar on nostanut viime aikoina tasoaan entisestään, ja on mielenkiintoista nähdä, mihin asti se tässä yltää. Se lähtee voltistakin hyvin ja saa viitosradaltakin varmaan ihan hyvän juoksun. (Jukka Torvinen)

    10 Black Dunnock on erilaisessa tehtävässä kuin viime starteissaan. Sehän on ollut Vermon voitoissaan tosi hyvä, mutta nyt ei taida olla asiaa keulaan. Lähtö on kova, ja tuosta täytyy yrittää sukeltaa johonkin mahdollisimman lähelle kärkeä. Vastassa on niin kovia hevosia, että niitä on vaikea ohittaa lopussa, joten yritetään jollakin tuurilla päästä kärkiporukoihin. (Jukka Torvinen)

    T76-3

    1 Flash Of Star on mennyt keulasta parhaiten, ja katsotaan saadaanko kärkipaikka puolustettua ykkösradalta. Flash Of Star on käsittääkseni hyvä lähtijä, mutta jos ei keuloja saada, ajetaan sitten sisärataa kärjen lähellä. Katsotaan mihin asti se tällä tasolla riittää, ainakin Lappeenrannan lounareissa hevonen esiintyi edukseen. (Marko Heikari)

    4 Astrodomelta on ollut vauhti pikkuisen kateissa pienten vaivojen jälkeen. Se on parhaimmillaan ihan nopeakin hevonen, ja tuntuisi, että se olisi menossa pikkuisen eteenpäin. Hokit vähän haittaavat sitä, mutta se on ihan hyväntuntuinen hevonen, ja odotan että se pärjääkin kohta jossakin. (Pekka Korpi)

    T76-4

    7 Partytime ja 8 Selene Lune ovat kovasti erityyppiset hevoset. Partytime on enemmän nopea, kun taas Selene Lune on vahva kuin härkä. Molemmilla on noilta paikoilta hyvin pienet mahdollisuudet voittaa, mutta ehkä ottaisin Selene Lunen ensin lapulle. Jos kärki ajaisi kierroksen vaikka kahtatoista, se nousisi korkealle. (Harri Koivunen)

    T76-5

    6 Dellarose on ihan elämänsä kunnossa ja voittaa kohta jossakin. Se on joskus ollut tarkka juoksusta, mutta viime aikoina se on tehnyt itse juoksuakin, ja viimeksikin se teki oikein hyvän kirin hankalista asemista. En unohtaisi sitä kokonaan. (Jukka Torvinen)

    11 Starito on mailin matkalle hankalalla paikalla, ja tuolta ei voi muuta kuin toivoa rajua ylivauhtia. Jos matkalla oikein hurjasteltaisiin, tällä voisi olla pieni yllätyssauma. Hevonen on oikein hyvässä kunnossa. (Jukka Torvinen)

    Muut lähdöt:

    Lähtö 1

    7 Tuviker on oikein hyvä nelivuotias. Se on vielä vähän varsamainen, mutta viimeksi se pääsi keulaan ja voitti siitä aika helpostikin. Tehtävä kovenee, ja tässä pitäisi varmaan mennä 1.30:n tuntumaan, jos mielisi olla ihan kärjessä. Toton tuntumaan on odotukset, voitto olisi pieni yllätys. (Marko Heikari)

    Lähtö 2

    2 Christel Facella ei ole oikeastaan yhtään spurttia käytössä, vaan se on hyvin tasavauhtinen. Viimeksi Oulussa se sai Tuomakselta hyvän juoksun, mutta tilaa tuli niin myöhään, että tämä ei pystynyt vaihtamaan rytmiä vastustajia ohittaakseen. Nyt paikka on hyvä, eikä Christel Facen pitäisi olla ulkona kamppailusta.

    6 Combat On Line ja 8 Kiss My Turku ovat vähän hankalilla paikoilla. Molemmat ovat asiallisia, mutta vähän yksispurttisia hevosia. Ihan kärkeen nouseminen vaatisi pientä tuuriakin. (Harri Koivunen)

    Lähtö 3

    7 Divo oli hyvä Kymenlaakso-karsinnassaan, jossa se oli vähän aikaa ilman kiritilojakin. Odotukset ovat neljän sakkiin, eikä voittokaan yllättäisi. (Marko Heikari)

    9 Arctic Lord tuntui keväällä ihan hyvällekin, mutta sen jälkeen siitä katosi paras terä, eikä se vieläkään ole saman oloinen kuin silloin. Koetetaan tuossa korotettua rahaa. (Pekka Korpi)