
Vähäinen kiinnostus Vermon ensi keskiviikon raveja kohtaan
Aiempina viikkoina Vermon ilmoittautumismäärät ovat olleet hyvällä tasolla.Vermon ensi keskiviikon raveihin ilmoitettiin ainoastaan 78 kilpailevaa hevosta. Suomenhevosten Nuorten Sarjan mentyä peruutukseen vähäisen osallistujamäärän johdosta, ajetaan ensi keskiviikkona ainoastaan kahdeksan lähtöä.
Kahdeksankin lähdön kasaaminen edellytti erityistoimenpiteitä Vermolta kilpailupäällikkö Jari Haanniemen mukaan.
”Päätimme aamulla yhteistyössä Hippoksen kilpailupäällikön Tuomo Pekosen kanssa pidentää ilmoittautumisaikaa tunnilla kello kymmeneen. Lisäajalla hevosia tuli sen verran sarjoihin, että saimme ravit kasaan. Kiitokset hevosten taustajoukoille, että ilmoittivat lisää hevosia.”
Haanniemen mukaan Vermon ilmoittautumismäärät ovat olleet ennen tämänpäiväistä ilmoittautumista hyvällä tasolla. Viimeisten keskiviikkoravien lähtöihin on ilmoitettu jopa lähemmäs 140 hevosta. Elokuussa Vermon kilpailupäällikkönä aloittanut Haanniemi nostaa esiin eri tekijöitä heikkoon kiinnostukseen tulevan keskiviikon raveja kohtaan.
”Ravipäivämme on Kouvolan ja Mikkelin T75-kierrosten välissä. Meille ilmoitetaan paljon hevosia näiden ratojen vaikutusalueelta. Lisäksi valmentajilla vaikuttaa olevan aika paljon hevosia sairaana.”
Vaikka suuri osa lähdöistä on erittäin vajaita, on lähtöjen taso kuitenkin Haanniemen mukaan hyvä. Hän nostaakin esiin avoimen ilmoittautumisen negatiivisen puolen esiin.
”Valmentajilta tuli viestiä, että muutama aikaisessa vaiheessa ilmoitettu kova vastustaja vähensi ilmoittautumishaluja. Avoimella ilmoittautumisella on omat heikkoutensakin.”
Haanniemi ottaa osittain omalle vastuulleen lähtömäärän jäämisen ainoastaan kahdeksaan. Hänen olisi pitänyt kirjoittaa yksi sarja lisää ravipäivälle.
”Suomenhevosten Nuorten Sarjan toteutuminen oli ennakkoon ajatellen jo epävarmaa. Sarjan mennessä sitten peruutukseen, ei jäljelle jäänyt kuin kahdeksan lähtöä. Otetaan asiasta opiksi.”
Elokuusta lähtien Vermon kilpailupäällikkönä toiminut Jari Haanniemi on huolissaan kilpailevien hevosten riittävyydestä alkutalven aikana. Kuva: Ville ToivonenHaanniemi toivoo luonnollisesti ensi keskiviikolle parempaa ilmoittautumisintoa. Hän suuntaa kuitenkin katseensa hieman huolestuneena alkutalveen.
”Vuoden vaihteen tienoo askarruttaa hevosmäärien suhteen. Perinteisestihän valmentajat rokottavat hevosia ennen vuodenvaihdetta, ja hevosia ei ole tarjolla kilpailuihin tavallisissa määrin.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




