"Hienoa, että päästään eilisen laukkapäivän jälkeen kokeilemaan heti tänään uudelleen" – Don Vikingilla ja Pyörylän Paronilla odotetaan mielenkiinnolla Ruunaruhtinaan toista matkaa
2600 metrille startataan kello 17.Ruotsalaisvieras Don Viking laukkasi eilen loppusuoralla ja tippui seitsemänneksi. Valmentaja Stefan Dellbro lähtee toiselle osamatkalle hyvillä mielin.
"Laukalle ei eilen mahtanut mitään. Tavoitteena oli tosiaan saada ehjä juoksu ja sijat neljä–viisi, mutta tämä on raviurheilua."
"Don Vikingillä on edelleen mielestäni mahdollisuus kokonaiskilpailun kolmanteen sijaan. 2 600 metriä sopii sille hyvin. Hienoa, että päästään eilisen laukkapäivän jälkeen kokeilemaan heti tänään uudelleen."
Don Viking starttaa radalta seitsemän.
Pyörylän Paronin valmentaja Leo Mönttinen odottaa 2600 metrin matkaa mielenkiinnolla.
"Hevonen oli eilen hyvä ja vastasi rehdisti vierellä juosseelle. Stallone kiri tosi kovaa, sille ei ollut häpeä hävitä. Yö oltiin täällä Murron tallilla, oli mahdottoman hyvä paikka."
Lähtörata yhdeksän sopii hyvin Mönttisen suunnitelmiin. Jos ilmassa väreilevä rankkasade tulee päälle, oikein raskas rata olisi hevosta vastaan.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



