Hevosurheilu: Hevonen raadeltiin Hattulassa – petoja selvitetään
Isot koiraeläimet raatelivat lämminveriruunan laitumella lauantain vastaisena yönä. Petoasiantuntijat epäilevät tekijäksi sutta tai koiraa. Koirasuden osuudesta kiistellään.Janina Nyström Hattulasta löysi lauantaiaamuna yövuorosta saavuttuaan molemmat perheen hevoset hien ja sakan peitossa laitumen portilta. Toinen hevosista, eläkkeellä oleva lämminveriruuna, oli raadeltu kyljistään, kertoi maanantaina Hevosurheilu-lehti (HU) verkossa.
Paikalle saapuivat sekä suurpetoyhdyshenkilö että luonnonsuojeluyhdistys Tapiolan petoasiantuntija. Ruunan kupeissa ja kintereissä oli terävien kulmahampaiden jälkiä. Niiden perusteella asiantuntijat pitävät raatelijana joko sutta tai koiraa.
Hattulaan on levittäytynyt uusi susilauma. Nyströmien hevostila sijaitsee keskellä aluetta, jossa laumasta on riistakameroiden havaintoja.
Laidun sijaitsee aivan tilan tuntumassa. Kodin ovelta on portille 30 metriä ja laitumen kauempaan päähänkin alle 100 metriä, HU kertoi.
Alueella ja verkossa on keskusteltu tapauksen yhteydessä myös koirasusista mahdollisena raatelijana.
Luonnonsuojeluyhdistys Tapiolan puheenjohtaja Reija Laurila korostaa MT:lle maanantaina lähettämässään sähköpostissa, että Tapiolan petoasiantuntija ei ole tuonut esiin koirasutta mahdollisena raatelijana.
Tämä totesi Laurilan mukaan Nyströmien tilalla, että "vammojen aiheuttaja on suurikokoinen koiraeläin, mahdollisesti kaksi, eikä suttakaan voida poissulkea"
"Suurikokoisella koiraeläimellä tarkoitetaan tässä yhteydessä joko koiraa tai sutta. Mitään lopullista varmuutta suden osuudesta ei ole osoitettavissa ilman DNA-näytteitä", Laurilan sähköpostissa tähdennetään.
HU on julkaissut maanantaina Laurilan vastineen kokonaisuudessaan.
Uutista on korjattu ja täsmennetty 11.7. kello 8:40 luonnonsuojeluyhdistys Tapiolan kommenttien perusteella. Ingressiin on lisätty koira ja kiista koirasuden mahdollisuudesta. Uutisesta on poistettu viittaus alueella liikkuneeseen koirasusien laumaan. Lisäksi uutista on täydennetty HU:n julkaisemalla vastineella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



