
Ratu Royale palasi voittamaan Derbyn Talvisuosikin
Vesa Santasen Ratu Royale juhlittuna Derbyn Talvisuosikin voittajana vuonna 2017. EE-tamman uran starttimääräksi muodostui 31. Voittoja tuli seitsemän ja kakkosia neljä. Tili karttui yli 65 000 eurolla. Kuva: Anu LeppänenVermo.
Espoossa satoi vedensekaista räntää keskiviikkoiltana, ja moni jännitti kaviouran kestävyyttä. Ankeus ei ulottunut kuitenkaan urheiluun: Vermossa mentiin kovia tuloksia. Esimerkiksi Derbyn Talvisuosikki Ratu Royale meni 2 100 metriä kilometriajassa 14,9. Lopussa Forss puhuu taas videolla "omiaan".
Viime keväänä Solvallassa kolmevuotiaiden tammojen Euroopan ennätyksen 11,0 mennyt Ratu Royale oli aloittanut nelivuotiakautensa odotettua vaisummin, mutta nyt alkoi siis tapahtua. Talvisuosikissa oli vain viisi hevosta, mutta kisa oli silti kiintoisa. Ratu kiihdytti odotetusti keulaan ja sai melkein yhtä odotetusti suosikki Tomacin ulkopuolelleen. Toinen kierros mentiin "juosten". Tomac kiritti tomerasti maaliin saakka ja johtavan takaa kiritilaa saanut Easy Ride kiri lopussa myös mukaan taistoon, mutta Ratu Royale vastasi varmasti perille asti.
"Ratu Royale oli parempi ja rauhallisempi, kuin edellisissä juoksuissaan", kommentoi tamman vakiokuski Olli Koivunen.
"Valmentaja Vesa Santanen on ollut luottavainen koko ajan, minä olin enemmän huolissani."
"Nyt se oli kuitenkin taas hyvä. Ehkä vähän turhan pirteä vieläkin, mutta selvästi rauhallisempi kuin edellisissä kuitenkin."
Frosty Vice on virinnyt yhtä muhevaan talvivireeseen kuin valmentajansa Jukka-Pekka Hukkasen parta. Viime Vermon reissulta kaksi viikkoa sitten tuli kakkonen, kun kiritilaa tuli myöhään, ja tällä kerralla sijoitus kirkastui komeaksi kirivoitoksi. Siinä välissä ruuna oli kelpo neljä Lappeenrannan 76-lähdössä. Vermossa tosiaan mentiin eikä meinattu keskiviikkoiltana, sillä Elit Sjöhammar ja suosikki Wilhelm Nash kiistelivät ensimmäisen kierroksen keulapaikasta kerrassaan 12,5-tahtia, ja se maksoi kummallekin liikaa.
"Olin ajatellut, ettei Frosty Vice mene kostealla kelillä, mutta se olikin radan pinnasta kiinni", Hukkanen pohti.
"Ruuna menee näköjään, kunhan rata on pitävä. Kesäksi se luultavasti menee laitumelle, sillä henki ei jostain syystä kulje. Tai voi olla, että asiaa jotenkin keväällä tutkitaan, mutta voi hyvinkin olla, että taas ollaan kesä tauolla. Ja voi olla, että teen sen rohkean liikkeen, että ilmoitan Frosty Vicen seuraavaksi Kouvolan Kultadivisioonaan."
Illan avauslähdössä nähtiin lupaava aloittelija Highlight Luxi. Jukka Torvinen ajoi Kaisa Toivosen valmentaman nelivuotiaan tamman avausstartin tarkasti. Alkumatkasta valjakko pääsi takarivistä lähteneenä pujahtamaan toiseen pariin ulos, ja lopussa pitkä kiri kantoi helposti perille saakka. Loppusuoralla Torvisen tarkkuus näkyi siinä, ettei nuorukainen päästänyt toiseen pariin ulos pujotellutta Elmo Exceptionalia mukaan matsiin.
"Toisaalta odotin Higlight Luxilta hyvää suoritusta, se oli valmistautunut uransa avaukseen aika huolella", Kaisa Toivonen pohti.
"Toisaalta oli kuitenkin tosi positiivista sen käytös ja työmoraali. Sehän taitaakin olla oikea kilpahevonen!"
Eeti on melkoisen vahva kuusivuotias suomenhevoslupaus. Maanantaina se hallitsi Jokimaalla, ja keskiviikkona tuli vakuuttava kirivoitto Vermosta. Oriilla tuntuu olevan fysiikkaa vaikka kuinka. Sitä valmentaa Olli-Pekka Hämäläinen ja ohjastaa poikkeuksetta Jouni Törmänen.
Hevosenomistaminen on mukavaa hommaa! Jere Törmänen teki paitsi Vermon voittajahaastattelut, pääsi myös nautiskelemaan Eetin voitosta."Eeti on tosiaan aika jaksava, mutta ravissa on vielä epävarmuutta", kommentoi oriin osaomistaja tv:stä tuttu Jere Törmänen.
"Se ei ole vielä valmis, mutta aineksia on lupaavasti."
Toisen suomenhevoslähdön vahvin oli Nooranflikka, jolla Jarmo Saarela onnistui pääsemään nyt ravia. Martti Hämäläisen suojatti on vahva, kuten keskiviikon uhrautuva kirikin osoittaa, mutta laukkoja on tullut usein, ja uran "kuparinen" rikkoutui vasta 47. yrityksellä!
Pasi Rytkösen valmentama Celene Von Bentz hallitsi omaa T65-kohdettaan Vermossa keulasta vuorenvarmoin ottein.
"Celene on selvästi parempi keulasta", kertoi ohjastanut Antti Teivainen.
"Se menee sisäradalla suoremmassa, ja muun muassa siksi keulasta tulee paljon helpommin menestystä. Se oli tänään oikein hyvä."
https://www.youtube.com/watch?v=v8Nk5UZB9HY
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

