Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Kannanotto Salamakypärät-lähdössä

    Yhteenveto:

    Kierroksen suurimmat suosikit, 5 Wilhelm Nash (T76-1) ja 1 Callela Ladyboss (T76-7) kelpaavat todennäköisinä keulahevosina vihjesysteemin varmoiksi.

    Kolmantena kohteena ajettavassa Salamakypärät lähdössä suurimmat suosikit pudotetaan kylmästi lapulta. Paikan systeemistä saavat 6 Tyrone Power (T76-3), 2 Axel Foley (T76-3) ja 4 Prince Albert (T76-3).

    Neljännessä kohteessa ideahevoseksi erottuu viimeksi 1. kaarteen laukkansa vahvasti paikannut 11 Earthquaker (T76-4). Odotettavissa on raju avaus, joka suosisi selvästi takarivistä starttaavaa suosikkiamme. Antti Veteläisen ajokissa on ainesta ideavarmaksi asti.

    Analyysit lähdöittäin:

    T76-1:

    5 Wilhelm Nash juoksi viimeksi Teivossa 4. ulkona. Ruuna sai kiritilaa vasta 100m ennen maalia, mutta ehti silti tulisella spurtilla ykköseksi. Edellisen starttinsa Ville Mäkelän suojatti voitti kierrettyään keulaan 1400m ennen maalia. Hyvä avaaja päässee etenemään keulaan. Tämä olisi iso etu kaarteissa ravivaikeuksista kärsivälle menijälle.

    11 Rim Bay Goliath vakuutti viimeksi johtavan rinnalta. Jaksava menijä nousee takarivistäkin korkealle.

    8 Lonely Rider kulki Seinäjoella Kasvattajakruunu-finaalissa 5. ulkoa päätöskierroksen 13,5-vauhtia.

    2 Pesco Velvet näyttäisi keräävän tauolta liikaa peliä. Nopean avaajan odotetaan juoksevan keulassa tai johtavan takana, mutta tämä ei välttämättä toteudu. Sisäpuolelta avaa nimittäin tulisesti 1 The Best Spruce, jolla haluttaisiin varmasti ajaa mieluiten Wilhelm Nashin selästä.

    12 Rim Bay Kickapoo on väkivahva menijä. Ruuna voitti Teivossa upealla esityksellä johtavan rinnalta. Nelivuotias on tehnyt parhaat juoksunsa kengittä, joten kenkäpakon myötä se ei välttämättä yllä samalle tasolle.

    Juoksunkulku: 1The Best Spruce, Pesco Velvet ja Wilhelm Nash avaavat parhaiten. Wilhelm Nash etenee keulaan, kun The Best Spruce ja Pesco Velvet ovat saaneet välinsä selvitettyä. Titan Rain, Lonely Rider, Rim Bay Goliath tai Rim Bay Kickapoo etenee johtavan rinnalle.

    Ranking: A) 5 B) 11, 8, 2, 12, 4, 6, 10, 7, 1 C) 9, 3

    T76-2:

    3 Black Dunnock kilpailee kanuunakunnossa, mutta mahdollinen kurakeli olisi terävälle pikkuruunalle haitta. Kouvolassa Jouni Honkasen suojatti kiri 5. sisältä terävästi seitsemänneksi ja voimia näytti jäävän myös varastoon. Edellisen kolme starttiaan ruuna voitti keulasta. Olli Koivusen ajokki päässee jälleen nopeana avaajana mielipaikalleen keulaan.

    10 Ranch Kelly taipui viimeksi keulasta yllättäen toiseksi, mutta valmistautuminen tuohon starttiin ei ollut sujunut parhaalla mahdollisella tavalla. Luokkatamman pitäisi olla nyt terävämpi, joten se on syytä huomioida peleissä.

    11 Extreme Luca taisteli viimeksi johtavan rinnalta vahvasti kuudenneksi.

    5 Invantaggio palasi Vermossa tauolta ja kamppaili keulasta hyvin kakkoseksi.

    7 Ranch Newman laukkasi Seinäjoella vahvasta noususta loppusuoran alussa.

    Juoksunkulku: Westcoast Spider ja Black Dunnock avaavat parhaiten. Black Dunnock etenee keulaan ja Westcoast Spider ottaa asemat johtavan takaa. Invantaggio etenee johtavan rinnalle.

    Ranking: A) 3 B) 10, 11, 5, 7, 2, 6, 12 C) 1, 9

    T76-3:

    Kolmannessa kohteessa suosikkikaksikko 3 He Is Emil8 Rosi’s Fernando pudotetaan kylmästi systeemin ulkopuolelle.

    He Is Emil esiintyi keskiviikkona Vermossa tasapaksusti. Ruuna kiri 5. ulkoa päätöskierroksen selässä 17,2-vauhtia ja jäi kymmenenneksi. Nelivuotias ajautui toki loppusuoralla pussiin, mutta voimia ei näyttänyt jäävän hirveästi varastoon.

    Rosi’s Fernando oli tiistaina Teivon välistartissaan rehellisen vaisu. Ruuna livahti takarivistä sujuvasti keulaan, mutta taipui loppusuoralla pahoin. Tulinen avaaja saattaa päästä taas keulaan, mutta viisivuotiaan on parannettava hurjasti viime startista menestyäkseen.

    Suosikiksi kohoaa nousukuntoinen 6 Tyrone Power. Ruuna nousi viimeksi 3. sisältä 2. ulos 800 metriä ennen maalia. Ruuna pääsi etenemään sujuvasti kiertelemättä ja taisteli tiukasti voitosta kovan Tropical Beachin kanssa. Tuloksena oli kunniakas kakkossija vain niukasti häviten. Hyvä avaaja päässee mukaviin iskuasemiin, ja ohjastaja Joni-Petteri Irri on lähdön eliittiä.

    2 Axel Foley on myös maistuva pelihevonen. Jaksava ruuna teki Kouvolan kovassa Toto76-lähdössä vahvan 700m kirin 3. ulkoa. Lähtöpaikka on nyt paras mahdollinen.

    4 Prince Albert huomioidaan yllättäjänä. Ori lähti Vermossa joukon hänniltä kiriin 400m ennen maalia ja eteni vahvasti yhdeksänneksi ohittaen muun muassa nyt suosikiksi luotetun He Is Emilin. Nelivuotiaan ajettavuus ei aina ole parasta mahdollista luokkaa, ja laukat sotkevat usein menoa. Laukatta jaksava menijä pystyy taistelemaan voitosta.

    Juoksunkulku: Rosi’s Fernando lataa ulkoa kovat piippuun ja revittää keulapaikalle. Tyrone Power tai BWT Lovestory ottaa asemat johtavan takaa. Axel Foley tai Prince Albert etenee johtavan rinnalle.

    Ranking: A) 6, 2, 3, 8, 1, 11 B) 4, 5, 12, 7, 9, 10

    T76-4:

    11 Earthquaker on alipelattuna maistuva suosikki. Kyvykäs 3-vuotias paikkasi Kymenlaakso-ajon karsinnassa 1. kaarteen laukkansa väkevästi kirimällä kuudenneksi. Eturivi on täynnä tulisia avaajia, joten kiihdytys uhkaa venyä pitkäksi. Tämä suosisi selvästi tasaisen juoksun saavaa suosikkiamme.

    2 Tomac on myös erittäin pystyvä menijä, mutta vähäisen rutiinin myötä suoritusvarmuus on vielä hakusessa. Kouvolassa peli pilaantui laukkoihin. Edellisessä startissaan ruuna eteni 3. ulkoa johtavan kantaan kierros ennen maalia ja seurasi loistamatta toiseksi. Syyskuun voitto Vermossa tuli vakuuttavalla esityksellä keulasta.

    7 Pike Star vakuutti 25.10. johtavan rinnalta. Viimeksi juoksu epäonnistui parin laukan myötä, mutta esitys oli muuten hyvä. Ohjastajavalmentaja Kari Savolainen luottaa hevoseen vahvasti, joten ruuna on syytä huomioida peleissä.

    4 Wang Dang Doodle kiri viimeksi Kymenlaakso-ajon karsinnassa 3. sisältä hyvin kolmanneksi, eikä ruuna hävinnyt voittajallekaan paljoa. Jarmo Saarelan ajokki avaa auton takaa reippaasti.

    5 Moor’s Avenger oli viimeksi mainio. Ruuna nousi 2. sisältä johtavan rinnalle 600m ennen maalia ja jyräsi ylivoimaiseen voittoon. Juha Launosen ajokki avaa kovaa.

    1 Dillon Power jyräsi Seinäjoella 6. ulkoa voittoon kierroksen kirillä. Ruuna polki päätöskierroksen 3. rataa ilman vetoapua 16,5-vauhtia. Kuopiossa Aleksi Kytölän suojatti veti keulassa turhan kovaa ja taipui ymmärrettävästi. Tuliselle avaajalle tarjottaneen tällä kertaa selkäjuoksu.

    6 Inglorious Jam laukkasi viimeksi Kouvolassa Moor’s Avangerin tuntumasta loppusuoran alussa. Laukkaan paloi totosija. Ori avaa myös reippaasti.

    12 BWT Rock And Roll vakuutti viimeksi keulasta. Lähtöpaikka on surkea, mutta mahdollinen ylivauhti suosisi kovakuntoista menijää.

    Juoksunkulku: Dillon Power, Wang Dang Doodle, Moor’s Avenger ja Inglorious Jam avaavat reippaasti. Paikkojen haku kestää pitkään ja 1. puolikkaan väliaika on kova. Pike Star etenee johtavan rinnalle vauhdin tasaannuttua.

    Ranking: A) 11, 2, 7 B) 4, 5, 1, 6, 12, 9 C) 8, 10

    T76-5:

    Hurjaluokkainen 8 Köppinen kohoaa selväksi suosikiksi. Ori lähti Porissa 5. ulkoa reissuun jo 1300 metriä ennen maalia ja jyräsi väkivahvasti toiseksi. Viimeiset 1300m taittuivat 3. rataa kiertäen 23,3-vauhtia. Vastaavana Ari Moilasen ajokki jyrää sopivassa seurassa mukaan voittotaistoon.

    Ainoana varmistusmerkkinä paikan vihjesysteemistä saa 5 Juntti-Jussi. Ruuna sai viimeksi vaativan juoksun johtavan rinnalla ja jaksoi asiallisesti kuudenneksi. Asiallinen avaaja saattaa päästä nyt etenemään keulaan. Siitä Antti Kinnusen suojatti tarjoaisi Köppiselle tiukan haasteen.

    12 Nopsan Vauhti oli viimeksi keulasta hyvä kakkonen vain rinnallaan juosseelle ravikuningatar Saaga S:lle häviten. Nopea avaaja pääsee takamatkan juoksuradalta hyviin asemiin, mutta ruuna on tehnyt selvästi parhaat esityksensä juuri keulapaikalta.

    9 Hullumies pummasi viimeksi Kouvolassa yllättäen lähdön ja teki sen jälkeen 3. ulkoa vain tasaisen esityksen. Seinäjoella ori jäi johtavan taakse hyvävoimaisena pussiin. Tulinen avaaja pääsee pakiltakin lähelle kärkeä.

    10 Josveis teki viimeksi vahvan 800 metrin kirin 4. ulkoa, mutta sarja on nyt ruunalle varsin epäsopiva.

    Juoksunkulku: Kupori ottaa paalulta aluksi keulapaikan haltuunsa. Ori on kuitenkin ollut viime starteissaan sen verran kesy, että sillä luovutettaneen keulapaikka pois. Mahdollisia keulapaikan kyselijöitä ovat Juntti-Jussi, ja takamatkan starttiraketit Hullumies, Nopsan Vauhti ja Helmen Vili.

    Ranking: A) 8 B) 5, 12, 9, 10, 7, 11, 2, 13, 14, 16, 1, 15, 6 C) 3, 4

    T76-6:

    Luokkatamma 12 Venice kohoaa Käpylä Grand Prix'n suosikiksi, sillä hurjaluokkaisella 13 Workout Wonderilla joudutaan ajamaan tämä startti viikon päästä ajettava Solvallaserien-finaali huomioiden. Venice eteni viimeksi St.Legerissä keulaan kaksi kierrosta ennen maalia ja kamppaili Elian Webin ja Callela Ladybossin takana hyväksyttävästi kolmanneksi. Mika Forssin ajokki avaa reippaasti, joten tamma pääsee takamatkan juoksuradalta hyviin asemiin.

    Kirikanuuna Workout Wonder ei ole ollut kahdessa tuoreimmassa startissaan aivan terävimmillään, mutta ori pystyy parhaimmillaan hurjiin esityksiin.

    4 Mountain Cleaver otetaan ainoana mukaan paalulta. Jaksava tamma on tehnyt Solvallassa vahvoja esityksiä. Tuoreimmassa startissaan se esitti vahvan 700m kirin 3. ulkoa.

    14 Bosses Lily kilpailee kanuunakunnossa. Lahdessa tamma eteni johtavan rinnalle kierros ennen maalia ja jyräsi kevyesti voittoon 10-vauhtisessa lopetuksessa.

    Juoksunkulku: Man In The Mirror ja Lord Ivar avaavat parhaiten. Kummallakin haetaan kuitenkin selkäjuoksua. Venice, Mountain Cleaver tai Workout Wonder etenee etusuoralla keulapaikalle.

    Ranking: A) 12, 13 B) 14, 4, 10, 9, 7, 11, 8, 15, 2, 6, 5, 3, 16, 1

    T76-7:

    1 Callela Ladyboss on kierroksen todennäköisin voittaja. Luokkatamma voitti viimeksi Seinäjoella Kasvattajakruunu-finaalin vakuuttavalla 900m kirillä 2. ulkoa. Mika Forssin ajokki osaa avata tulisesti, joten nelivuotias johtanee ravilla lähtiessään lähdöstä maaliin.

    5 Lolo Lee hävisi Seinäjoella keulasta selityksittä Callela Ladybossille. Suursuosikin laukatessa Tapio Perttusen ajokki saattaa päästä jälleen mielipaikalleen keulaan.

    6 Estelle Halm kuuluu ikäluokkansa ehdottomaan eliittiin. Tammalla oli Porissa ongelmia, joten tuon startin saa unohtaa. Muuten Emma Väreen ajokki on tehnyt vahvaa jälkeä.

    Juoksunkulku: Callela Ladyboss kiihdyttää keulaan ja lähtee viemään joukkoa. Artic Passion ottaa asemat johtavan takaa. Lolo Lee etenee johtavan rinnalle.

    Ranking: A) 1 B) 5, 6, 3, 2, 12, 7, 10, 9, 11, 4, 8

    Ravinetin vihjesysteemi:

    • 5 Wilhelm Nash (11, 8)
    • 3, 10, 11, 5, 7 (2, 8)
    • 6, 2, 4 (8, 3)
    • 11, 2, 7, 4, 5, 1, 6, 12 (9, 10)
    • 8, 5 (12, 9)
    • 12, 13, 14, 4 (10, 9)
    • 1 Callela Ladyboss (5, 6)

    = 960 x 0,05€ = 48,00€