Lillbackan kylmäverinen tekee selvää jälkeä Norjassa
Pekka Lillbacka on isännöinyt Nordic Kingiä jo neljästi. Viidettä kertaa joudutaan odottamaan ens vuoteen. Kuva: Anu LeppänenHärmän mahtimiehen Pekka Lillbackan norjalainen kylmäverinen Waxen on aloittanut viisivuotiskautensa syntymämaassaan Öystein Tjomslandin valmennuksessa ilman tappioita.
Lauantaina Norjan etelässä Kristiansandissa Sörlandetin raviradalla Waxen otti kolmannen voittonsa tällä kaudella. Ori meni uudeksi ennätyksekseen 27,5 täydestä voltista ja tienasi 14000 Norjan kruunua suorituksellaan. Valmentaja Öystein Tjomsland on ollut kärryillä kaikissa kolmessa Norjan voitossa eli valjakko ei siis vielä ole hävinnyt, vaikka edellisen starttinsa se aloitti laukalla. Waxenin raviaakkoset on opettanut Lillbackan luottovalmentaja Veli-Erkki Paavola, ja ori voitti Suomesta käsin yhden kuudesta kilpailustaan.
Lillbackan viisivuotias Järvsöfaksin poika oli lauantaina aivan ylivoimainen lopettaessaan viimeisen tuhannen 24-tahtia eli erittäin suuresta lupauksesta tuntuu olevan kyse. Härmäläisen suurempi hevoshanke Nordic King juhannuksena on saanut Waxenin menestyksen myötä hyvää mainosta Norjassa. Mediassa on ahkeraan tuotu ilmi Waxenin omistajan yhteyttä uuteen suureen kylmäverikilpailuun Suomessa.
Tästä pääset katsomaan Waxenin startin lauantaina (valitse lördag ja Sörlandet löp 3).
Waxenin tiedot Norjan keskusjärjestöllä ovat puolestaan tässä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


