Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Teemu Okkolin rokkasi Vermossa

    Kemun Muisto toi Teemu Okkolinin illan toisen täysosuman.
    Kemun Muisto toi Teemu Okkolinin illan toisen täysosuman. Kuva: Anu Leppänen

    VERMO. Suomenhevosen päivän kunniaksi Vermossa juhli Teemu Okkolin, joka nappasi suojateillaan kaksi T65-voittoa.

    Okkolin on jo vuosia ollut Vermon suomenhevoslähtöjen vakiokaartia, joten kotimaisen rodun juhlapäivänä pärjääminen tuntui hänen pirtaansa sopivalta.

    Teemu Okkolinin ensimmäinen voittaja oli Vispaus. Vahvaa ruunaa auttoi, kun kärjessä avauskierros ajettiin 24,5-kyytiä, ja Vispaus kohentelikin ennätystään numeroihin 26,3ake.

    Huippulahjakkaan Viestauksen täysveli Vispaus on pilannut paljon starttejaan laukkoihin, mutta on sentään pikkuhiljaa varmistunut, vaikka viidestä viime startista olikin neljä laukkaa.

    "Se on vaan sellainen lapsellinen. Se voi ajatella ihan omiaan kesken lähdön", Teemu Okkolin kuvaili. "Sillä on kuitenkin iso kone, ja nytkin tuntui, että se vaan lisäsi vauhtia maalin jälkeen. Ei tästä vielä osaa sanoa, mihin asti se kehittyy, mutta ainesta kyllä on. Vispauksella on aika hyvä vauhtikin."

    Vispaus on ollut Okkolinilla pari vuotta. Hänelle se tuli Anssi Niiniseltä, ja varsavuotensa Vispausta valmensi Markku Nieminen.

    "Omistajille täytyy antaa kiitosta, että he ovat jaksaneet hevosen kanssa, vaikka aikaa on kulunut", Okkolin painotti.

    Emmi Kivelä hoitaa sekä Kemun Muistoa että kuvan Vispausta. Kuva: Anu Leppänen
    Emmi Kivelä hoitaa sekä Kemun Muistoa että kuvan Vispausta. Kuva: Anu Leppänen 

    Okkolinin toisen T65-tolpan toi Kemun Muisto, jolla Okkolin johti alun, oli sitten keulaan edenneen Vuvuzelan takana ja ajoi loppusuoralla vetoapua tarjonneen keulahevosen ohi.

    Okkolin mainitsi voittajahaastattelussa volttikiemuroiden toisinaan tuottavan hankaluuksia Kemun Muistolle.

    "Mutta loppu hyvin, kaikki hyvin, ja täysi kymppi tammalle", Okkolin iloitsi.

    Myös T65-avaus meni Orimattilan Hevoskylään, kun Okkolinin tallinaapuri Tapio Perttunen voitti Tammatähden Yahuu Hossilla.

    Kisan keulilla Twigs Voici ja Ranch Kelly pitivät hyvää vauhtia, ja lopussa rankaisi Yahuu Hoss. Perttunen ajoi suojatillaan ensin neljännessä sisällä, sitten kolmannessa ulkona ja lähti viimeisellä takasuoralla kolmannelle. Loppukurvissa valjakko sai vetää hetken toisella radalla, ja loppusuoralla veto riitti helppoo voittoon.

    Aika 13,0ake oli Yahuu Hossin uran paras voittotulos.

    "Uran parhaita startteja", Tapsa kehaisi. "Sillä oli ennen viime lauantain starttia toista kuukautta starttiväliä, ja ajoin sillä yhden reippaamman ratahiitin, jossa se oli hyvän tuntuinen. Ajattelin, että se on hyvällä mallilla, ja niin se on näyttänytkin olevansa."

    Yahuu Hoss on ollut Perttusella varsasta asti. Hän osti muutaman hengen porukan kanssa koko Hoss-kasvattajien kuuden varsan Y-ikäluokan, josta jäljellä on enää Yahuu Hoss. Myös porukka on pienentynyt, ja nykyisin Perttunen omistaa tamman kaksin Aki Heinosen kanssa.

    "Tämä on mennyt ihan hyvin, mutta edellytyksiä olisi varmasti ollut vielä parempaan. Sen puikkoluu murtui neljä- ja viisivuotiskausien välissä, ja siitä tuli pitkä tauko", Perttunen muistutti. "Hevoseen pitää kuitenkin olla tyytyväinen. Se on kilpaillut pitkään kovalla tasolla, voittanut St Legerin ja ollut kahdesti Suur-Hollola-Ajon finaalissa. Ovat ne tammalle ihan kovia meriittejä."

    Yahuu Hoss on huippukiinnostava myös suvullisesti: se on huipputamma Target Hossin täyssisko ja samasta emästä on myös Suur-Hollola-voittaja Up-Date Hoss.

    "Sen verran on puhuttu, että eiköhän tämä ensi keväänä astuteta. Sitä ei ole vielä päätetty, astutammeko me sen, vai meneekö se jonnekin muualle. Kyllä tässä siitostamman ainekset on joka tapauksessa."

    Yahuu Hoss otti Vermossa uransa 11. täysosuman. Kuva: Anu Leppänen
    Yahuu Hoss otti Vermossa uransa 11. täysosuman. Kuva: Anu Leppänen 

    Suomenhevosille oli suomenhevosen liputuspäivänä kolme sarjaa. Matalimman niistä vei keulasta hallinnut Lily, joka lopetti 1.29-kyytiä ja piti varmasti. Nelivuotias tamma on Vermon kauden toinen nelivuotias suomenhevosvoittaja, ensimmäinen oli Kuninkuusraveissa Pikkuprinssin voittanut Vixus.

    Nelivuotias Lily otti toisen peräkkäisen voittonsa. Kuva: Anu Leppänen
    Nelivuotias Lily otti toisen peräkkäisen voittonsa. Kuva: Anu Leppänen 

    Keskiviikon kovinta vauhtia esiteltiiin alle 85000 euroa tienanneiden maililla, jonka Black Dunnock vei ajalla 12,0a. Oliwer Hip pääsi yllättämään sisäradalta startanneen suosikin kiihdytyksessä, mutta Ari Moilanen nosti Black Dunnockin nopeasti toiselle, mistä ruuna puristi komeaan voittoon.

    Black Dunnock oli ykkössarjan ässä johtavan rinnaltakin. Kuva: Anu Leppänen
    Black Dunnock oli ykkössarjan ässä johtavan rinnaltakin. Kuva: Anu Leppänen 

    Lämminveristen matalassa voltissa Borgmester esitteli vauhtejaan jo kiihdytyksessä, ja nelivuotias etenikin takamatkalta keulaan jo ensimmäisellä takasuoralla. Lopussa ruuna piti tilannetta varmasti hallinnassaan ja nappasi uransa avausvoiton komealla tyylillä.

    Borgmester otti uransa avausvoiton kolmannessa startissaan. Jukka Torvinen ajoi Ivar Holmlundin suojattia. Kuva: Anu Leppänen
    Borgmester otti uransa avausvoiton kolmannessa startissaan. Jukka Torvinen ajoi Ivar Holmlundin suojattia. Kuva: Anu Leppänen