
Lumi-Hessu tekee taas tuloaan
YLIVIESKA. Viiden vuoden takainen Derby-kakkonen nappasi keulavoiton T76-lähdössä.
Kymmenvuotias Lumi-Hessu oli varsavuosinaan ikäluokkahevonen ja sijoittui Ekolokin voittamassa vuoden 2012 Derbyssä kakkoseksi. Aikuisvuosina kilpaileminen on ollut katkonaisempaa, ja ori oli vuoden tauolla viime juhannuksesta alkaen.
Vanha fraasi hyvien hevosten palaamisesta takaisin pitää kutinsa ainakin Lumi-Hessun kohdalla. Ylivieskassa oli jo T76-täysosuman vuoro, kun Veli-Erkki Paavolan suojatti täräytti juoksuradalta piikkipaikalle ja hallitsi perille saakka. Lopussa se jäi vähän odottelemaan muita, mutta kakkoseksi tullut Sopun Haaste jäi kuitenkin kymmenyksen päähän.
"Hessu ei ole saanut oikein tervettä vuotta juosta muuta kuin nuorena, koska sillä on ollut paljon vaivoja. Toivotaan, että ainakin osa niistä murheista olisi nyt takana", omistaja Pekka Lillbacka huokaisi.
Lumi-Hessu juoksi tämän kauden kolme ensimmäistä starttia Lillbackan omalla raviradalla Härmän Powerparkissa. Lillbacka ennätti paikan päälle myös Ylivieskaan, vaikka kesätapahtumien kanssa on pitänyt kiirettä.
"Viime viikonloppuna oli ravit perjantai-iltana ja samalla EM-kartingit, joissa oli osanottajia 47 eri maasta. Ensi viikolla on ratsastuskilpailut, olemme tehneet uuden kentän raviradan keskelle", Lillbacka luetteli.
Liikemiehellä on tällä hetkellä parikymmentä hevosta, mutta käytännön hevoshommat ovat jääneet vähemmälle.
"Pyrin kyllä käymään tallilla minkä ehdin, mutta itse en ole ajanut pitkään aikaan. En tiedä, saisinko enää hevosta vehkeisiinkään, mutta jos joku laittaisi valjaisiin, saisin kyllä ajettua", Lillbacka sanaili.
Pekka Lillbacka ja hevosen hoitaja Juha Kurhela T76-voittaja Lumi-Hessun kanssa. Kuva: Miika Lähdeniemi Kuva: Anu LeppänenLisää Ylivieskan T76-raveista myöhemmin illan aikana Ravinetin kuvagalleriassa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


