Webinaarista vinkit hevosen kanssa liikenteessä kulkemiseen
Tiedätkö, mitä lainsäädäntö velvoittaa hevosen kanssa tiellä liikkujalta ja hevosia kohtaavalta autoilijalta?Tieliikennelaissa on tiettyjä velvoitteita, jotka koskevat kaikkia hevosen kanssa yleisillä teillä liikkuvia. Hevosten liikennekäyttöä säädetään tieliikennelaissa, ajoneuvolaissa ja järjestyslaissa. Tieliikenne- ja ajoneuvolaeissa hevoset rinnastetaan moottorikäyttöisiin ajoneuvoihin.
Hevostietokeskuksen, Suomen Ratsastajainliiton ja ProAgria-keskusten liiton yhteinen Hevosneuvos-hanke järjestää ensi viikon keskiviikkona webinaarin otsikolla ”Hevonen liikenteessä”. Luennoitsijana toimii vanhempi konstaapeli Satu Mustonen, itsekin hevosharrastaja.
Hevostietokeskuksen toiminnanjohtaja Anna-Mari Olbricht kertoo, että maa- ja metsätalousministeriön rahoittamassa hankkeessa koulutetaan pääasiallisesti hevosalan neuvojia, mutta osa materiaaleista ja tapahtumista on kaikkien kiinnostuneiden saatavilla. Hevonen liikenteessä -luento julkaistaan ensi viikon aikana Hevostietokeskuksen Youtube-kanavalla, jossa on myös muuta neuvontamateriaalia vapaasti katsottavissa.
”Idea hevosesta liikenteessä -webinaariin tuli eräältä hevosenomistajalta hankkeen alkuvaiheessa. Turvallisuus on hankkeessa yksi iso teema ja liikenteessä hevosen kanssa liikkuminen herättää ajatuksia”, Olbricht sanoo.
Hän toteaa, että ylipäätään hevosen kanssa liikenteessä liikkumisessa on haasteita.
”Puolin ja toisin tarvitaan liikenteessä liikkujilta ymmärrystä siitä, millainen hevonen on pakoeläimenä.”
Olbricht kertoo, että kaksivuotisessa, vielä ensi vuoden loppuun asti jatkuvassa hankkeessa tähdätään hevosen hyvinvoinnin parantamisen tiedon lisäämisen avulla.
”Kun tieto lisääntyy, puolin ja toisin tavat paranevat ja sillä on aina vaikutusta hevosen hyvinvointiin.”
Tuorein vapaasti katsottava video Hevosneuvos-hankkeen Youtube-kanavalla on ELT Ann-Helena Hokkasen luento uudesta hevosen kipua koskevasta tutkimustiedosta.
Hokkasen luento löytyy täältä
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









