Poliisi varoittaa autoaan myyviä − huijariostaja käyttänyt samaa tekniikkaa useasti Satakunnassa
Kaupantekopaikalla ostaja on esittänyt myyjälle maksaneensa tai maksavansa reaaliaikaisesti sovitun summan verkkopankissa.
Poliisi muistuttaa, että myytävää omaisuutta ei koskaan tulisi luovuttaa ostajalle, ennen kuin rahat ovat myyjän kädessä tai oikeasti tilillä. Kuva: Hanna LinnoveLounais-Suomen poliisi muistuttaa tiedotteessaan käytettyjen autojen kaupantekoon liittyvistä vaaroista.
Lounais-Suomen poliisilla on Satakunnassa ollut selvitettävänä kymmenkunta petosrikosta, jotka liittyvät käytettyjen autojen myyntiin.
Petokset on toteutettu kaikki samalla tavalla. Kaupantekopaikalla ostaja on esittänyt myyjälle maksaneensa tai maksavansa reaaliaikaisesti sovitun summan verkkopankissa.
Ostajan käytössä on kuitenkin ollut verkkopankin niin sanottu demoversio, joka ei tosiasiassa siirrä rahaa. Tekaistua tilisiirtoa näyttämällä ostaja on saanut myyjän vakuutettua maksusuorituksesta. Myöhemmin myyjä on huomannut, ettei hänen tililleen olekaan siirretty rahaa.
Poliisi muistuttaa, että myytävää omaisuutta ei koskaan tulisi luovuttaa ostajalle, ennen kuin rahat ovat myyjän kädessä tai oikeasti tilillä.
Ilmi tulleet petokset ovat tapahtuneet Pohjois-Satakunnassa sijaitsevan Jämijärven alueella. Valtaosa epäillyistä rikoksista on tehty tämän vuoden aikana. Lounais-Suomen poliisi on ottanut kiinni yhden miehen teoista epäiltynä.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




