Kelkkasafariin perehdyttäminen
Moottorikelkkasafarille osallistuja tarvitsee kunnon perehdytyksen. Tuoreen selvityksen mukaan siinä on parantamisen varaa.
Kuntien terveystarkastajat tekivät viime vuoden kevättalvella 32 tarkastusta safareilla pääosin Lapissa ja muualla Pohjois-Suomessa. Tarkastajat kirjasivat lähes sata toimenpidettä, joilla turvallisuutta pystytään kohteissa edelleen parantamaan.
Kolmessatoista tapausta vaatii nopeita toimenpiteitä. Siksi parannuksille asetettiin määräaika.
Moottorikelkkapalveluita tarjoavan pitää perehdyttää asiakkaansa ennen ajoa muun muassa oikeaan ajoasentoon, hallintalaitteisiin, käsimerkkeihin, turvaväliin ja kaasun käyttöön.
Tukesin suositus on, että asioiden perehdyttämisessä käytetään apuna kirjallista perehdytyslistaa, jonka osallistuja ja palveluntarjoaja allekirjoittavat perehdytyksen lopuksi.
”Joillakin palveluntarjoajilla perehdytys jäi suullisen varmistuksen varaan eikä perehdytyksessä käsitelty esimerkiksi hätätilanteessa toimimista”, ylitarkastaja Kaarina Kärnä Tukesista kertoo.
Tukes muistuttaa, että moottorikelkkasafaria vetävällä oppaalla tulee olla taito arvioida, onko osallistuja omaksunut safarilla tarvittavat tiedot ja taidot.
”Jos vaikuttaa siltä, että osallistuja ei kieli- tai muiden ongelmien vuoksi omaksu perusasioita riittävän hyvin, hänen ei tule osallistua safariin ainakaan kuljettajana.”
Moottorikelkan ajamiseen vaaditaan vähintään T-luokan ajokortti. Moottorikelkkaa ei saa ajaa alkoholin vaikutuksen alaisena.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
