Mietitkö hyvää aprillipilaa? Vältä vitsailua tästä aiheesta
Vitsailu lapsen saamisella saattaa nostaa tahattomasti lapsettomilla ahdistavia tunteita pintaan.
Aprillipäivänä vitsinä kerrotut vauvauutiset voivat ahdistaa tahattomasti lapsettomia. Kuva: Jarkko SirkiäAprillipäivä lähestyy. Tuntuisiko hyvältä idealta julkaista somessa kuva pullottavasta vatsasta, jossa huijataan seuraajia väittämällä, että on raskaana?
Älä tee sitä, pyytää Lapsettomien yhdistys Simpukka.
”Tahattomasti lapseton ei yhdy nauruun siitä, että raskauspostaus olikin valhetta, eikä raskautta onneksi oikeasti ole”, yhdistys kirjoittaa tiedotteessa.
Simpukan saamien yhteydenottojen mukaan somessa vitsillä julkaistu raskaustesti- tai ultraäänikuva loukkaa lasta toivovia. Vitsailu lapsen saamisella saattaa nostaa ahdistavia tunteita pintaan.
Raskaus ja lapsi ovat monelle elämän suurin toive. Toteutumaton lapsitoive on näkymätön kriisi, johon liittyy vahvoja tunteita, kuten pettymystä, surua, häpeää, toiseutta ja kateutta, Simpukka muistuttaa.
"Anoppi soitti, että miehen sisko on raskaana. Tiedossa oli, että meillä [hedelmöitys]hoidot aloitettu”, kertoi Simpukka ry:n someseuraaja kokemuksensa mauttomasta aprillipilasta.
”On raastavaa seurata, miten ympärillä olevat saattavat voida suunnitella, missä kuussa haluavat lapsen syntyvän, kun itse saattaa olla käyttänyt vuosia aikaa ja kymppitonneja rahaa tuloksettomiin lapsettomuushoitoihin.”
Suomessa joka viides hedelmällisessä iässä oleva kohtaa tahattoman lapsettomuuden. Lukuna määrän on arvioitu olevan 300 000.
“Lasten saamista pidetään usein itsestäänselvyytenä. On raastavaa seurata, miten ympärillä olevat saattavat voida suunnitella, missä kuussa haluavat lapsen syntyvän, kun itse saattaa olla käyttänyt vuosia aikaa ja kymppitonneja rahaa tuloksettomiin lapsettomuushoitoihin. Siinä vaiheessa nauru siitä, että onneksi raskausuutinen olikin vitsi, saattaa sattua todella syvälle”, sanoo Simpukan toiminnanjohtaja Piia Savio.
Järjestö ehdottaa, että aprillipilaksi valittaisiin aiheeltaan sellainen, joka ei loukkaa vaan joka toisi iloa sekä vitsin esittäjälle että kuulijalle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



