
MT 100 vuotta sitten: Nuoria miehiä patisteltiin istuttamaan lehtikuusia
Maaseudun Tulevaisuus hehkutti 17.7.1926, että uusi tulokas lehtikuusi on valoavaativainen puu.Vuodentulotoiveet Hämeen läänissä.
Valtioneuvostolle lähettämässään ensimmäisessä kertomuksessa vuodentulotoiveista Hämeen läänissä on lääninhallitus ilmoittanut, että kesäkuun puolivälissä lähetetyssä alustavassa vuodentulokertomuksessa mainitut toiveet hyvästä sadosta ovat koko lailla pettyneet, sillä mainitun kuun jälkipuoliskolla tapahtuneet yökylmät ja senjälkeen vallinnut kuivuus ovat keskeyttäneet kasvullisuuden, joten rukiin tähkät ovat jääneet lyhyiksi sekä suviviljat ja heinät kuivuudesta kituviksi.
Näin ollen toiveet tällä hetkellä läänissä ylimalkaan supistuvat ainoastaan keskinkertaiseen, osittain sitä parempaan satoon.
Kruununvoutien ja nimismiesten lähettämien kertomuksien mukaan odotetaan:
Vehnästä, jota läänissä ainoastaan pienemmässä määrässä viljellään, keskinkertaista tai keskinkertaista huonompaa satoa melkein koko läänissä [...].
Herneet ja virna lupaavat ylipäänsä keskinkertaista satoa. [...] Humalasta, hampusta ja pellavasta odotetaan koko läänissä ainoastaan keskinkertaista satoa.
Heinästä: hyvää satoa odotetaan Kurussa, Teiskossa, Hattulassa, Tyrvännössä, Hämeenlinnan maalaiskunnassa ja koko Jämsän kihlakunnassa, lukuunottamatta Kuhmoisten pitäjää [...].
Lehtikuusta kylvämään!
Lehtikuusi – etenkin eurooppalainen lehtikuusi – on niitä harvoja ulkomaalaisia puulajeja, joita voidaan hyvällä syyllä suositella kasvatettavaksi meikäläisessä ilmastossa.
Lehtikuusen kasvu on useimmiten parempi kuin kotimaisten puulajiemme ja puuaine lisäksi arvokkaampaa.
Lehtikuusi on valoavaativainen puu, jonka tulee saada kasvaa puhtaana metsikkönä, (ei siis muiden puiden seassa) ja tarpeeksi laajalla alalla (ei juuri 1/4 ha pienemmällä alalla).
Jäkälä-, kanerva-, ja puolukkatyypin kankaat ovat sille sopimattomia kasvamalta. Karjaa ei tulisi laskea lehtikuusitaimistoon, ennenkuin ne ovat varttuneet 2 1/2—3 m. pituisiksi.
Maamiehet, varsinkin nuoret! Istuttakaa johonkin sopivaan paikkaan lehtikuusimetsikkö, ellette hyödyn tahi voiton toivossa, niin jälkipolvenne ja oman itsennekin iloksi!
Tuhoisa tulipalo Suojärvellä.
Viime torstaita vasten yöllä raivosi Suojärvellä [Laatokan Karjalassa] Suvilahden kylässä tuhoisa tulipalo. Palo alkoi liikemies Mölsän omistamassa 2-kerroksisesta asuinrakennuksesta, johon on ollut sijoitettuna kylän kansakoulu.
Tuli levisi voimakkaan tuulen vaikutuksesta nopeasti, joten kaikkiaan kolmen talon asuinrakennukset ulkohuonerakennuksineen tuhoutui. Myöskin suuri joukko irtainta omaisuutta m.m. kansakoulun kirjasto ja yksi hevonen jäi tulen uhriksi.
Olipa ihmistenkin ensiksi syttyneestä rakennuksesta pelastauduttava hyppäämällä toisen kerroksen ikkunoista pihalle. Vasta tuulen käännyttyä ja riittävän apuväen saavuttua paikalle voitiin palo rajoittaa laajemmalle leviämästä.
Palon aiheuttamat vahingot arvioidaan n. puoleksi miljoonaksi. Poliisitutkinto asiasta toimitettiin eilen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







