Ravivalmentaja Kari Lähdekorpi ja Väinö-koira ovat tiivis parivaljakko
Tanskalais-ruotsalainen pihakoira Väinö tekee, mitä isäntä pyytää. Mutta on Väinöllä heikkokohtakin.
Missä ravivalmentaja Kari Lähdekorpi kulkeekin, mukana tulee tanskalais-ruotsalainen pihakoira Väinö.Kuka tuntee ravivalmentaja Kari Lähdekorven, tuntee myös Väinön. Lähdekorven viisi ja puolivuotias tanskalais-ruotsalainen pihakoira kulkee miehen mukana töissä ja vapaalla. Se on tuttu näky niin hevostalleilla kuin golfkentillä.
"Se on aina mukanani, golfkenttiäkin Väinön on kiertänyt varmaan 800 kierrosta", Lähdekorpi kertoo.
Rotu on lähtöisin nimensä mukaisesti naapurimaistamme. Maalaistaloissa sillä oli tärkeä tehtävä pitää piha puhtaana rotista ja pikkujyrsijöistä.
Lähdekorven mukaan Väinöltä puuttuu kuitenkin tappajan luonne, toisin kuin siskoiltaan. Väinön pesueesta kaksi narttukoiraa asuu Lähdekorven tyttärien perheissä.
"Väinön sisko Doris on kuuluisa tappajakoira, joka on joskus vienyt naapurin kanankin. Väinö taas on mukavuudenhaluinen."
Koiran ja isännän yhteistyö on hitsautunut niin tiiviiksi, että Väinö ei tarvitse talutushihnaa. Se tekee kaiken, mitä isäntä pyytää, melkein sormia napsauttamalla.
Mutta on sillä heikkokohtakin. Ystävällinen koira käy aina tervehtimässä toiset koirat vaikka Lähdekorpi kuinka kieltäisi. "Se katsoo silmiini pari kertaa mutta menee silti, vaikka se tietää tekevänsä väärin. Jos se on hihnassa eikä pääse tervehtimään, se huutaa ja repii kamalasti."
Niin, ja kerjäähän isännän silmäterä myös ruokaa. "Sen asian kanssa olen jo vähän luovuttanut. Kerjäämisestä tulee eniten sanomista, kun esimerkiksi golfporukoissa se kerjää pöydistä."
Kuten koiranomistajille yleensä, Lähdekorvelle Väinö on tärkeä perheenjäsen, joka määrittelee elämistä.
"Jolla ei koiraa ole, ei voi ymmärtää, mitä koira perheessä tarkoittaa. Kerrostaloon en voisi koskaan muuttaa, Väinö ei siellä viihdy, ja Lappiin matkustamme mieluummin autolla kuin lentämällä. Väinön ehdoilla mennään."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

