Puoli vuotta Via Dolorosan jälkeen – mitä kuuluu Helsinkiin eksyneelle metsäpeuran vasalle nyt?
Loppiaisen tienoilla Helsingin Olympiastadionin liepeiltä löytyi metsäpeuran vasa. Kauas kotoaan eksynyt urhea vaeltelija on selvinnyt koettelemuksistaan ja pääsee pian takaisin luontoon.
Talvikarva saattaa lähteä peurasta laikkuina, joten rähjäisen ulkokuoren ei pidä antaa hämätä. Vasa on toipunut talven koettelemuksista hienosti. Kuva: Milla Niemi / MetsähallitusVasan tarina on edennyt onnellisesti. Tällä hetkellä se kirmaa lajitoveriensa seurassa Lauhavuoren kansallispuistossa.
Aivan itsenäisesti harhailijan ei ole toistaiseksi tarvinnut selvitä, sillä se asustelee uusien ystäviensä kanssa MetsäpeuraLIFE-hankkeen totutustarhassa.
Seikkailija on sopeutunut Lauhavuoreen hienosti, kertoo hankkeen projektipäällikkö Sakari Mykrä-Pohja.
Vaikka vasa on villille peuralle ominaisella tavalla arempi kuin tarhaoloissa syntynyt, se on päässyt ongelmitta osaksi Lauhavuoren vanhaa laumaa.
”Vuorokauden sisällä se oli jo osana jengiä ja kävi ruokailupaikalla muiden kanssa.”
Vasa pääsi muuttamaan Villieläinsairaalasta Lauhavuoreen yhdessä kolmen ikätoverinsa kanssa maaliskuussa. Kaverit eivät tosin olleet päätyneet eläintarhaan samanlaisten seikkailujen kautta vaan ovat Korkeasaaren kasvatteja.
Tulokkaat elelevät nyt kymmenen varttuneemman asukin ja neljän tämän kevään vasan kanssa.
Lauhavuoressa eläimille on järjestetty mahdollisimman stressitön elämä. Niiden toimintaa seurataan valvontakameroiden avulla.
Peurat ovat saaneet totutella itsenäiseen elämään 31 hehtaarin totutustarhassa. Pian niiden on kuitenkin aika ottaa sorkillaan seuraava askel itsenäiseen elämään.
Lauma vapautetaan luontoon lähiviikkoina, kunhan säätilanne vaikuttaa siltä, etteivät eläimet joudu kärsimään kuivuudesta tai helteestä suotta.
Vapautuksen jälkeenkin niiden elämää ja kulkemista seurataan esimerkiksi korvaan kiinnitetyn gps-paikantimen avulla.
Tammikuussa Korkeasaaren eläintarhan Villieläinsairaalan hoiviin kuljetettu vasa oli erittäin huonossa kunnossa. Nälkiintyneen ja laihan vasan kohtalo oli epävarma.
Mykrä-Pohja kertoo, että vasa on toipunut koettelemuksistaan hyvin, eikä sille ole jäänyt minkäänlaisia vaivoja harharetkestään.
”Se ei ole ikätovereihinsa verrattuna poikkeuksellisen pieni tai kitulias.”
Mykrä-Pohjan mukaan sorkkaeläin voi kiinniottojen tai muiden stressaavien tapahtumien seurauksena joutua peruuttamattomaan tilaan, jossa sen lihaksisto rappeutuu.
Harhailijavasa on kuitenkin selvinnyt ilman kohtalokkaita oireita. Se lieneekin erityisen sitkeä otus, sillä sen matka keskelle Helsinkiä on ollut varmasti raskas.
Silminnäkijähavaintojen perusteella se oli vaeltanut vähintään 120 kilometrin matkan. Yksinäisestä metsäpeuran vasasta oli tehty havaintoja ainakin Asikkalassa asti.
”Pontevuutta sillä on piisannut siihen reissaamiseen”, kuvailee Mykrä-Pohja.
Lue lisää
Poro jolkottelee vapaana Helsingin keskustassa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
