
MT 100 vuotta sitten: Kesästä on tulossa makea – ainakin, jos mittarina pidetään sokerijuurikkaan viljelyalaa
Maaseudun Tulevaisuus kirjoitti 10.1.1925 myös Suomen ja Ruotsin välisistä neuvotteluista, joiden aiheena olivat porojen laidunalueet.Sokerijuurikkaan viljelys. Tähän asti tehty viljelyssopimuksia 550 ha alasta.
Sokerijuurikkaan viljelys tulee ensi kesänä huomattavasti lisäytymään entisestään. Maaseudun Tulevaisuuden saaman tiedon mukaan ovat sokerijuurikkaan viljelijät tehneet Salon Raakasokeritehtaan kanssa tähän mennessä sopimuksia jo 550 hehtaarin viljelysalasta.
Näinä päivinä on H-G. Paloheimo Oy. Riihimäeltä tehnyt sopimuksen 40 hehtaarin laajuisesta sokerijuurikasviljelyksestä.
Tämän yhteydessä mainittakoon, että raakasokeritehtaan toimitusjohtaja maisteri Lauri Loimaranta matkustaa piakkoin Tanskaan, tehdäkseen siellä työsopimuksia tottuneiden juurikasviljelysten hoitajien kanssa ensi kesää varten.
Suomen ja Ruotsin välinen poronlaidunneuvottelu.
Suomen hallitus on päättänyt, että Suomi ottaa osaa neuvotteluihin, jotka koskevat erinäisiä poronlaidunkysymyksiä ja joihin neuvotteluihin Ruotsin hallitus on kutsunut Suomen. Neuvottelut alkavat t.k. 28 p:nä Helsingissä.
Suomen valtuutetuiksi neuvotteluihin on määrätty puheenjohtajaksi ylijohtaja, fil. tri Östen Elfving ja toiseksi valtuutetuksi majuri, varat. Arthur Aspelin sekä asiantuntijaksi Enontekiön nimismies, varat, Ilmari ltkonen.
Komitea on oikeutettu itse määräämään sihteerejä. Ruotsin valtuutettuina tulevat toimimaan maatalousdepartementin toimistopäällikkö, kanslianeuvos Lennart Berglöf ja Norrbottenin läänin lapinvouti John Olof Holm.
Kipuun tarkoitettua lääkettä myytiin valmistenimellä Togal. Sen vaikuttavat aineet olivat parasetamoli ja asetyylisalisyylihappo. Kuva: KansallisarkistoSaimaan vesi lainehtii.
Tavattoman harvinaista lienee, että Suuri Saimaa vielä tammikuussa lainehtii jäistä vapaana, kuten tänä talvena. Saaristolaiset soutelevat selkien yli kuten konsanaan kesällä.
Jääesteistä ei Suuren Saimaan puolella ole haittaa. Muina vuosina tähän aikaan on purevissa pakkasissa ajettu hevosilla Puumalasta Lappeenrantaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat










