Kirkko julkaisee suomalaisten teesejä 500 vuotta Lutherin jälkeen
Alkuperäisissä teeseissä vastustettiin kirkon harjoittamaa anekauppaa, jossa helpotusta tai vapautusta kuolemanjälkeisistä kärsimyksistä lunastettiin rahalla.
Saksan Wittenbergissä järjestetään reformaation vuosipäivänä kansallinen juhla, johon osallistuu muun muassa liittokansleri Angela Merkel. Kuva: LEHTIKUVA/AFPSuomessa, Saksassa ja useissa muissa maissa vietetään tänään uskonpuhdistuksen alkamisen 500-vuotispäivää. Saksalainen munkki ja teologi Martti Luther käynnisti reformaation julkaisemalla teesinsä katolisen kirkon väärinkäytöksiä vastaan.
Suomen evankelisluterilainen kirkko on pyytänyt suomalaisia laatimaan uusia teesejä nykyaikaan otsikolla Yhdessä – Armo on sitä ettei jää yksin. Verkkosivustolle kootut teesit julkistetaan tänään. Sata eniten tykkäyksiä saanutta teesiä luovutetaan suomalaisille päättäjille, seurakunnille ja arkkipiispa Kari Mäkiselle.
Kuuluisan legendan mukaan Luther olisi naulannut teesinsä Wittenbergin Linnankirkon oveen 31. lokakuuta 1517. Teeseissä vastustettiin kirkon harjoittamaa anekauppaa, jossa helpotusta tai vapautusta kuolemanjälkeisistä kärsimyksistä lunastettiin rahalla. Lutherin mukaan ihmisen pelastus kuitenkin riippuu vain Jumalan armosta ja uskosta häneen, ei ihmisen omista teoista.
Luterilaiset ja katolilaiset ovat sittemmin sopineet pääosin erimielisyytensä tästä niin kutsutusta vanhurskauttamisopista. Osoituksena kirkkojen välisen ymmärryksen lisääntymisestä paavi Franciscus osallistui viime syksynä uskonpuhdistuksen juhlavuoden ekumeeniseen avaukseen Lundissa.
Kirjanpainotaidon kehittymisen ansiosta teesien sanoma levisi nopeasti ja johti lopulta uuden kristillisen kirkkokunnan syntyyn, vaikka Lutherin tarkoituksena oli alun perin uudistaa katolista kirkkoa.
Lutherin toiminta vaikutti merkittävästi myös yhteiskuntaan kirkon ulkopuolella, muun muassa kielen ja lukutaidon kehittymiseen. Luther käänsi Uuden testamentin saksaksi, hänen suomalainen oppilaansa Mikael Agricola puolestaan suomeksi. Taustalla oli ajatus, että jokaisen pitäisi kyetä lukemaan uskon keskeistä perustaa Raamattua omalla kielellään.
Saksan Wittenbergissä järjestetään reformaation vuosipäivänä kansallinen juhla, johon osallistuu muun muassa liittokansleri Angela Merkel.
Suomessa reformaation kansallinen pääjuhla ja juhlajumalanpalvelus pidetään Turussa ensi sunnuntaina.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

