Tällä menetelmällä viruspandemian eteneminen voitaisiin estää – olisi ollut mahdollista jo koronan aikana
Yhden mikrobin analysointi kokoomanäytteestä laajalta alueelta maksaa vain kymmenistä euroista muutamaan sataan euroon.
Tutkimuksissa on havaittu, että virusten uusia muunnoksia löytyy jätevesistä viikkoja ennen kuin niitä löydetään potilaista. Kuva: Timo FilpusViemäriveden käyttö väestön tartuntatautien seurannassa ei ole mikään uusia asia. Onhan Suomessakin jo yli kuudenkymmenen vuoden ajan seurattu poliovirusta viemärivesistä otetuista näytteistä.
Viime vuosien koronapandemia lisäsi kuitenkin kiinnostusta tähän menetelmään suuresti, kuten tiedelehti Naturessa äskettäin julkaistu kirjoituskin todistaa.
Koronavirusta ja muitakin taudinaiheuttajia voidaan tunnistaa jätevesistä niiden perimän perusteella. Varhainen esimerkki menetelmän käytöstä saatiin pandemian alussa Hongkongista, jossa testattiin ison asuinkompleksin viemärivettä.
Jos koronan alussa ennen ihmistestejä ja rokotteita olisi alettu heti viruksen perimän selvittyä testata viemäreitä, olisi pandemian torjunta ollut tehokkaampaa.
Vedestä löytyi virusperäistä materiaalia, vaikka yhtään tautitapausta ei ollut tiedossa. Kiinalaiseen tapaan testattiin kaikki 2 000 asukasta, joista yhdeksällä todettiin korona. Heidät eristämällä voitiin tartunnan leviäminen estää.
Nyt maailmassa on verkosto, jossa jo tuhansissa paikoissa seurataan jätevesistä koronavirusta ja myös sen uusia muunnoksia. On jo havaittu, että uusia muunnoksia löytyy jätevesistä viikkoja ennen kuin niitä löydetään potilaista.
Jos koronan alussa ennen ihmistestejä ja rokotteita olisi alettu heti viruksen perimän selvittyä testata viemäreitä, olisi pandemian torjunta ollut tehokkaampaa.
Viemärivesistä seurataan monissa paikoissa muutakin kuin koronavirusta. Polion lisäksi esimerkiksi influenssa-, rota- ja noroviruksia. Lisäksi antibiooteille vastustuskykyisiä bakteereita tai huumeitakin voidaan etsiä.
Suomalaisista kokemuksista kirjoitettiin pari vuotta sitten Duodecim-lehdessä. Noin 85 prosenttia Suomen väestöstä on viemäröinnin ja keskitetyn jäteveden käsittelyn piirissä. Meillä toimii WastPan-seurantatutkimus, jossa eri tahot kuten Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja yliopistojen laitokset yhteistyössä 28 jäteveden puhdistamon kanssa kartoittavat viruksia, bakteereita, alkueläimiä ja sieniä huumausaineiden lisäksi.
Toiminta on kustannustehokasta, kun yhden mikrobin analysointi kokoomanäytteestä laajalta alueelta maksaa vain kymmenistä euroista muutamaan sataan euroon.
Tulevaisuutta ajatellen jätevesien seuranta antaa mahdollisuuden epidemioiden varhaiseen torjuntaan. Heti kun uhkaavan mikrobin perimä on selvitetty, sen leviämistä väestöissä pystytään seuraamaan ja rajoittamaan rokotteiden valmistumista odotellessa.
Kirjoittaja on lääketieteen tohtori.
Lähde: NatureArtikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







