
Kesämökki on toinen koti ja melkein loputon remonttiprojekti – ”Kun on isot kiinteistöt, niin aina vuosittain tulee eteen joku remppa"
Savonlinnalainen Raija Peippo muistuttaa, että kesämökkitontti kiinteistömassoineen vaatii säännöllistä kunnossapitoa.Savonlinnalaiselle Raija Peipolle kesämökki on toinen koti, jossa hän viettää puolet vuodesta.
”Vietän ajan huhtikuusta lokakuuhun pääasiallisesti täällä mökillä. Rakennusta pidetään tyhjillään tammi-, helmi- ja maaliskuussa.”
Talvella 1991–1992 rakennettu mökki vastaa varustelutasoltaan ympärivuotista asumusta.
Vuosien saatossa mökkitontin päärakennus on kokenut muodonmuutoksen.
”Mökissä on tehty monenlaista remonttia. Päämökkiä ja koko tonttia on kohennettu moneen otteeseen”, Peippo toteaa.
Mökin paikka valikoitui savonlinnalaisen Raija Peipon sukulaistensa kanssa tekemässä perinnönjaossa. Kuva: Saara LaviMökin paikka valikoitui Peipon sukulaistensa kanssa tekemässä perinnönjaossa.
”Tässä oli siihen aikaan vain jytäkkää kuusimetsää. Mutta rantapuut olivat sen verran erikoisia, rangaltaan vääntyneitä, että iskin silmäni paikkaan. Kerroin toiveeni vanhemmilleni mieluisasta mökkipaikasta”, nainen muistelee.
Nykyisin keskellä tonttia seisoo kaksikerroksinen mökki, jonka kummassakin kerroksessa on 74 neliötä.
”Ennen tässä oli avokuisti, mutta edesmennyt mieheni teki siitä umpinaisen huoneen. Myös yläparvi rakennettiin kiinni vuonna 2005. Kuistista ja yläparvesta tuli huoneita.”
Entinen avonainen kuisti on nyt mökin kesäolohuone.
”Kuistin rakentaminen huoneeksi muutti koko mökin lämpötalouden. Se on puskurihuone, jonka ansiosta kylmä ei tule syksyllä ja talvella suoraan sisälle”, Peippo kertoo.
Mökkitontin pihapiiriä ja rantaa on ehostettu monin tavoin.
”Pihamaalla seisoi vanha sauna, joka purettiin. Sen tilalle rakennettiin uusi, piiluun veistetty hirsisauna 1995. Vuosituhannen alussa sen seuraksi nousi savusauna, ja siitä lähtien tontilla on ollut kaksi saunaa.”
2000-luvun alussa pihamaalle rakennettiin myös kesäkeittiö.
Rannassa on patio, joka valmistui Samiedun ammattiopiston maksullisena palvelutoimintana, opiskelijoiden tekemänä työnä.
”Pation rakentaminen olikin järeä projekti. Ensin paikallisen urakoitsijan kaivurilla kuorittiin maakerroksia pois alta ja sitten tehtiin päälle uudet kerrokset ja jyräykset”, Peippo täsmentää.
Pihamaalla on vielä kolme erillistä muuta rakennusta: kaksi puuliiteriä sekä ulkorakennus.
”Savusaunassa poltettavalle puulle on oma leppäpuuliiteri, jonka lisäksi on tavallinen puuliiteri. Ulkorakennuksessa säilytetään muun muassa ruohonleikkuria sekä monenlaista mökin huoltamiseen tarvittavaa välineistöä”, Peippo esittelee.
Mökkirannassa on laituri, joka kunnostetaan pikapuoliin.
”Talvella jäät pääsivät runnomaan sitä, joten laituri on totisesti kunnostuksen tarpeessa.”
Muutoin hiljattain tehdyt ja tulevat remonttiprojektit keskittyvät päämökkiin.
”Entinen takka purettiin ja sen tilalle asennettiin Tulikiven varaava keraaminen. Ympärille laitettiin laatat”, Peippo luettelee.
Oma projektinsa oli rantasaunan vesihuoltojärjestelmän uusiminen.
”Tässä on ollut suljettu järjestelmä päämökissä. Kun mökki rakennettiin, tehtiin umpisäiliöt, jonne jätevedet menevät.”
Vanhan suljetun järjestelmän lisäksi ohjataan saunan vedet pumppausjärjestelmällä imeytyskentälle.
Tontille rakennettiin samalla myös imeytyskenttä.
”Koko piha vedettiin auki ja nurmikon alle rakenneltiin putkistot. Rehellisesti sanottuna vesihuoltojärjestelmän uusiminen oli ihan jumalattoman iso urakka”, Peippo sanoo ja naurahtaa.
Seuraavaksi vuorossa on mökin ulkokaiteiden kunnostusta ja maalausta. Myös alapation kaiteiden maalit uusitaan.
Kun kaide- ja laituriremontit valmistuvat, aikoo Raija Peippo pitää hieman taukoa.
”Haluan hetkeksi istua alas ja lukea kirjoja, nauttia rauhassa tästä kauttaaltaan rempatusta mökistä”, hän kertoo.
Peippo on jäämässä eläkkeelle ensi vuonna.
”Halusin laittaa kerralla vähän enemmän asioita kuntoon mökillä.”
Hän muistuttaa, että kesämökkitontti kiinteistöineen vaatii säännöllistä kunnossapitoa.
”Kun on isot kiinteistöt, niin aina vuosittain tulee eteen joku remppa. Maalataan, nostetaan mökin kulmaa tai jotain.”
Remonteissa on hyödynnetty merkittävästi Savonlinnan alueen rakennusalan ammattilaisten osaamista.
”Kyllä se on tärkeää, kuka tekee. Tällä mökillä useampi homma on tehty ammattilaisten toimesta, ja se näkyy hyvällä tavalla jäljessä.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






