Salla Simukka palkintoehdokkaana – "tunnetaan vahvoista naishahmoistaan"
Simukka on ehdolla Astrid Lindgren Memorial Award -palkinnon saajaksi-Suomen Kirjailijaliitto on asettanut kirjailija Salla Simukan ehdolle Astrid Lindgren Memorial Award -palkinnon saajaksi, kertoo liitto tiedotteessaan.
Kyseessä on maailman suurin lasten- ja nuortenkirjapalkinto, joka on arvoltaan viisi miljoonaa Ruotsin kruunua eli noin 500 000 euroa. Palkinto jaetaan 22. päivä maaliskuuta.
”Salla Simukka (s. 1981) tunnetaan vahvoista naishahmoistaan, kiehtovista trillereistä sekä kansanperinteen taitavasta käytöstä fiktiivisten maailmojen luomisessa. Simukan tarinat koskettavat nuoria lukijoita ympäri maailman: yksin Lumikki-trilogian käännösoikeudet on myyty yli 50 maahan ja yhdysvaltalainen tuotantoyhtiö on ostanut trilogian elokuvaoikeudet”, liitto perustelee valintaansa tiedotteessa.
Liitto kiittää myös Simukan teosten kietoutumista ajankohtaisiin aiheisiin: ulkopuolisuuteen, seksuaalivähemmistöihin, yksinäisyyteen ja kiusaamiseen.
Simukka on aikaisemmin palkittu kahdesti Topelius-palkinnolla nuortenkirjoistaan Jäljellä (Tammi, 2012) ja Toisaalla (Tammi, 2012).
Ruotsin hallitus perusti ALMA-palkinnon vuonna 2002 Astrid Lindgrenin muiston ja perinnön kunnioittamiseksi. Palkinnon tarkoituksena on lisätä yleisön kiinnostusta lasten- ja nuortenkirjallisuuteen sekä vahvistaa lasten oikeuksia.
Vuoden 2022 palkintoehdokkaat on julkistettu kokonaisuudessaan marraskuussa. Suomesta palkintoehdokkaina ovat Salla Simukan lisäksi Linda Bondestam, Jenny Lucander, Marika Maijala, Sanna Mander, Irmelin Sandman Lilius, Maria Turtschaninoff sekä Anne Vasko.
Palkintoehdokkaita nimeävät Kirjailijaliiton lisäksi Finlands svenska författareförening, Lastenkirjainstituutti, IBBY Finland, Grafia ry, Kuvittajat ry, Suomen Kirjastoseura sekä Åbo Akademi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



