
Karjatilan isännästä tuli television myötä koko kansan pehtoori: ”Savolaisuus näkyy tietenkin roolissa ‒ vastuu on kuulijalla”
Terho Häkkinen iloitsee, kuinka Farmi Suomi on kolmessa vuodessa muuttanut monen kaupunkilaisen julkikuvaa maataloudesta.Pieksämäki
Kun pehtoori Terho Häkkiseltä udellaan etukäteen Farmi Suomen voittajaa, hän tapaa vastata kyselijöille: ”Bottas voitti viime vuonna ja tänä vuonna voittaa Murto”. Kuva: Petteri KivimäkiTerho Häkkinen teetti itsestään äsken jo toisen satsin fanikortteja. Maatalon vanhalla isännällä on aina kortteja autossa mukana, koska lapset tulevat kyselemään nimikirjoituksia.
Entisestä lypsykarjatilallisesta tuli kansallinen kuuluisuus Nelosen Farmi Suomi -televisio-ohjelman myötä. Hän on toiminut sarjassa pehtoorina jo neljällä tuotantokaudella.
”Olen saanut olla pehtoorina oma itseni. Ohjaaja antoi vain neuvoksi, että pidä hauskaa. Jos minun pitäisi esittää vaikka lääkäriä, olisin kusessa. Ruotsin pehtoori on saanut jo postissa konjakkipullon. Sitä itse vielä odotan”, Häkkinen naurahtaa.
Pehtoorin toimenkuvaan kuuluu jakaa kilpailijoille vanhan ajan maatilan hoitoon liittyviä tehtäviä.
Häkkisen mukaan erityisesti fyysinen ja likainen työ aiheuttavat toisinaan hankaluuksia Farmilla kisaaville julkkiksille. Esimerkiksi muikkujen perkaus ja kanan suolistaminen saivat jotkut kilpailijat sanomaan: ”Yök”.
”Tämän päivän ihminen on päässyt karkaamaan tosi kauas maaseudusta. Kaikki kyllä oppivat maatalon töitä.”
Häkkinen iloitsee, että Farmi Suomi on muuttanut monen kaupunkilaisen kuvaa maaseudusta positiiviseen suuntaan.
”Oman kokemukseni mukaan Farmilla olleista kilpailijoista eniten käsitys maataloudesta muuttui Mikael Jungnerilla. Sanna Ukkola ja Jungner kävivät kuvausten jälkeen pyörähtämässä Pieksämäellä ja esittelin heille paikkoja.”
Terho Häkkinen on toiminut Nelosen tosi-tv-sarjan pehtoorina jo neljällä tuotantokaudella. Alkuun hänelle käsikirjoitettiin tekstiä, mutta pian ohjelman tekijät huomasivat, että sellainen ei ole tarpeen. Kuvassa on tyttären Marianne Häkkisen Martta-hevonen, joka esiintyy myös sarjassa. Kuva: Petteri KivimäkiRuotsalaiseen formaattiin perustuvaa tositelevisio-sarjaa alettiin kuvata Pieksämäellä elokuussa 2019. Häkkinen oli luonteva valinta entisajan maataloustyön johtajaksi, koska hän kerkesi isännöidä lypsykarjatilaa Pieksämäellä 32 vuotta.
”Teen edelleen lomitushommia ja olen perinteestä ja historiasta kiinnostunut. Sekin luultavasti auttoi valinnassa pehtooriksi.”
Hän toimi päätoimisena maanviljelijänä vuosina 1982–2014. Navetassa oli silloin parsipaikat 32 lehmälle ja nuorkarjan kanssa eläinten pääluku nousi 60–70:een.
”EU-aikakin vielä meni, mutta kun poika otti tilan nimiin 2014, tapahtui Krimin valtaus. Se vaikutti maidon hintaan. Ihan hirvittää, miten tiukilla maanviljelijät ovat tällä hetkellä.”
Häkkisen poika luopui lypsylehmistä vuosi sitten. Poika hoitaa vaimonsa kanssa nykyään tilaa sivutoimisesti, heillä on edelleen alkuperäiskarjaa ja lampaita.
Teen edelleen lomitushommia ja olen perinteestä ja historiasta kiinnostunut. Sekin auttoi valinnassa pehtooriksi.
Terho Häkkinen
Terho Häkkinen toimii Nelosella esitettävän Farmi Suomi -sarjan pehtoorina. Hän jakaa kilpailijoille entisajan maatilan hoitoon liittyviä tehtäviä ja tuomaroi niitä. Farmi Suomen neljäs kausi pyörii parhaillaan televisiossa.
Asuu Pieksämäellä. Perheeseen kuuluvat vaimo ja kaksi aikuista lasta.
Piti lypsykarjatilaa Venetmäen kylässä vuosina 1982–2014. Nykyään poika vastaa tilanpidosta. Järjestää tyttärensä kanssa muun muassa antiikkimessuja ja dekkarifestivaaleja Häkkilän tilalla.
Häkkinen on toiminut vuodesta 2011 lähtien Pieksämäen kauppatorin valvojana. Vastaa myös Pieksämäen veturitorin toiminnasta. Tekee maatalouslomituksia sekä matkaoppaan ja järjestysmiehen hommia.
Mukana kiertävässä Länsmäkiset-teatteriryhmässä. Heiltä valmistuu vuodessa yksi kantaesitys.
Maalaistalo Sipilä ehti olla Farmi Suomen kuvauspaikkana kolmen tuotantokauden ajan. Maatilan päärakennus tuhoutui kuitenkin vuoden 2021 tulipalossa.
Kyläläiset pelkäsivät, että suositun televisio-ohjelman tuotanto joudutaan siirtämään Pieksämäeltä muualle. Ratkaisu ongelmaan löytyi yllättävän läheltä pehtoori Terhoa.
Kuvauspaikaksi valikoitui hänen tyttärensä Mariannen omistuksessa oleva Häkkilän tila. Terho ja puoliso Anita Häkkinen hankkivat 1800-luvulla rakennetun entisen kestikievarin perheelle vuonna 2004.
”Olemme kunnostaneet tätä tilaa historiaa vaalien. Haluamme, että pihapiiri pysyy vanhan näköisenä. Olen saanut siirrettyä innostuksen historiaan myös aikuisiin lapsiin”, hän iloitsee.
Nykyään Marianne Häkkinen vuokraa maalaiskotiaan erilaisiin tapahtumiin ja juhliin. Kesällä tilalla järjestetään myös ensimmäistä kertaa Pieksämäen dekkarifestivaalit sekä jo perinteeksi muodostuneet antiikkimessut.
Farmi Suomen uusin kausi on kuvattu Terhon tyttären Marianne Häkkisen omistamalla tilalla Pieksämäen Venetmäessä. Tila oli alun perin Mikkelin pitäjän Karpelan ratsutilan torppa 1700-luvulla. Islanninhevonen Tipi ja suomenhevonen Martta esiintyvät myös televisio-ohjelmassa. Kuva: Petteri KivimäkiVaikka Terho Häkkinen on piinkova agraarihistorian harrastaja, hänkin on joutunut harjoittelemaan vanhoja työtapoja televisio-ohjelmaa varten.
”Kävin esimerkiksi parina päivänä opettelemassa pellon kyntämistä hevosella Hankasalmella, jotta pystyin näyttämään sen farmilaisille.”
Farmi Suomen maailma sijoittuu olosuhteiltaan 1900-luvun alkupuolelle, jolloin useassa talossa elettiin vielä ilman sähköä, puhelinta ja juoksevaa vettä. Ruoka valmistetaan puuhellassa tai uunissa pitkälti kasvimaan antimista.
”Edelliskesänä osa porukasta lihoi kuvauksissa, kun ruuanlaiton ekspertti Akseli Herlevi loihti heille viiden tähden lounaita.”
Televisiossa nähdään tyttären omia hevosia ja ankkoja. Muita eläimiä Farmille saadaan tekemällä yhteistyötä muun muassa läheisen kotieläinpihan kanssa.
”Maaseutunostalgia puree eri-ikäisiin ihmisiin. Esimerkiksi kerran messuilla neljä sukupolvea samasta perheestä tuli juttelemaan. Pienin oli vaahtosammuttimen kokoinen ja vanhin kasikymppinen”, Häkkinen kertoo.
Terho Häkkinen on monessa mukana. Hän vastaa Pieksämäen toritoiminnasta, tekee maatalouslomituksia sekä matkaoppaan ja järjestysmiehen hommia. Toki Terho auttaa myös lapsiaan tilojen pyörityksessä ja teatteri on rakas harrastus. Kuva: Petteri KivimäkiTelevisiotöiden lisäksi 58-vuotiaalla Häkkisellä riittää virtaa monenlaiseen hommaan. Kun maatila siirtyi pojalle ja vanha kestikievari tyttärelle 2014, Terho ja Anita muuttivat rivitaloon Pieksämäen kirkonkylälle.
”Meidän piti muuttaa vaimon kanssa kaupunkiin, kun muksuja ei saanut lähtemään maalta. Yleensä se menee toisinpäin.”
Häkkinen toimii Pieksämäen kauppatorin valvojana. Hän järjestää kaikki torin tapahtumat ja markkinat sekä hoitaa laskutukset.
Innokas teatteriharrastaja on myös mukana kiertävässä Länsmäkiset-teatteriryhmässä. Kvartettiin kuuluu kolme näyttelijää ja yksi hanuristi.
Länsmäkiset ovat esittäneet vuodesta 2014 lähtien Häkkilän tilalla myös Hämärähetken tarinoita. Opastettu tarinakierros kertoo talon, kylän ja seudun historiasta myrskylyhtyjen ja kynttilöiden valossa.
”Teatteritausta helpottaa huomattavasti Farmi Suomen tekemistä. Pehtoorin rooli on periaatteessa kuin yhden miehen monologi”, Häkkinen sanoo.
Kävin esimerkiksi parina päivänä opettelemassa pellon kyntämistä hevosella Hankasalmella, jotta pystyin näyttämään sen farmilaisille.
Farmi Suomen pehtoori tunnetaan televisiossa jämäkkänä työnjohtajana. Todellisuudessa hän on paljon lupsakampi persoona.
Pehtoori huristaa Farmille traktorilla rockhenkisen tunnuskappaleen tahdissa. Zetor on vaihtunut Massey Fergusoniin, ja traktori lainataan ohjelmaan kylältä.
”Edellisellä kuvauspaikalla traktorin polttoainejärjestelmä hyytyi. Soitin mökkiläiselle ja kysyin hänen Valmettinsa avaimia. Kone vaihdettiin lennosta ja myöhästyin vain 10 minuuttia kuvausten alusta.”
Kun pehtoori saapuu ensimmäistä kertaa Farmille jakamaan työtehtäviä, kilpailijoilla on usein hirmuinen jännitys päällä.
”Muistan kuinka Amin Asikainen pelkäsi minua kuin pieni kakara. Pehtoorin hahmo on saatu pidettyä sopivan mystisenä. Savolaisuus näkyy tietenkin roolissa. Vastuu on kuulijalla.”
Viime tuotantokauden liikuttavin hetki koettiin, kun pehtoori Terho Häkkinen ja vaimo Anita vahvistivat vihkivalansa televisiossa. Heillä oli silloin takana 35 vuotta avioliittoa. Terho myös lauloi vaimolleen Nousee päivä, laskee päivä -kappaleen.
”Tuotanto halusi tuoda pehtoorin pehmeää puolta esiin. Tuvassa oli tosi lämminhenkinen tunnelma, kun kilpailijoita oli enää kuusi jäljellä.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






