Smoothiebaari pulassa: kotimainen karviainen loppui markkinoilta tykkänään
”Toivomme, että Suomessa havahduttaisiin sekä poimimaan että viljelemään kotimaisia marjoja enemmänkin.”
Jasmiina Vilpponen kaipaa markkinoille lisää kotimaista keltaista karviaista ja valkoherukkaa. Kuva: Bär BarSuomalainen smoothiebaari Bär Bar kertoo saavuttaneensa merkittävän virstanpylvään: syksyn kuluessa yritys on onnistunut käyttämään kaikki kotimaan markkinoilla saatavilla olevat keltaiset karviaismarjat.
Karviaista on käytetty erityisesti Bär Barin marjapohjaisissa vihersmoothieissa ja vihersmoothiebowleissa.
“Tietenkin olemme ensisijaisesti iloisia siitä, että suomalaiset ovat löytäneet kotimaisten marjojen ääreen, mutta se luo meille myös paineita löytää uusia raaka-aineita”, Bär Barin perustaja Jasmiina Vilpponen sanoo.
Bär Barilla on sekä omia että franchising -vetoisia toimipisteitä Helsingissä, Espoossa Vantaalla, Tampereella, Lahdessa ja Turussa sekä Viking Gracella.
Bär Barin karviaisten kuukausikulutus on tähän asti mitattu sadoissa kiloissa. Lukema on pieni verrattuna vaikkapa mustikan ja mansikan kulutukseen, mutta se on riittänyt tyhjentämään markkinat.
“Olemme aiempina vuosina kuluttaneet noin 3 000 kiloa karviaista. Se ei ole suuren suuri lukema näin hyvän marjan kohdalla, ja silti saatavuudessa on ollut haasteita”, Vilpponen kertoo.
”Aina on kuitenkin jonkun myyjän varastoista löytynyt yllätyseriä vielä loppuvuodesta. Tänä vuonna näyttää siltä, että karviaista ei enää yksinkertaisesti ole kenelläkään ja se on iso harmi.”
Yritys on nyt korvannut keltaisen karviaisen vihertuotteissa suomalaisella valkoherukalla, mutta sitäkään ei löydy varastoista loputtomasti.
”Valkoherukka on oikein hyvä väliaikainen korvike karviaiselle. Se on terveellinen ja sopii hyvin vihersmoothieihin, mutta sen viljelymäärät taitavat olla vielä karviaistakin pienemmät”, Vilpponen pohtii.
Uutta karviaisen korviketta joudutaan ehkä etsimään vielä tämän talven aikana tai tuotevalikoimaa pohtimaan uusiksi.
”Tämän vuoden osalta tilanne on tämä, mutta me toki toivomme, että Suomessa havahduttaisiin sekä poimimaan että viljelemään kotimaisia marjoja enemmänkin. Jos satoa on, me keksimme sille kyllä käyttöä”, Vilpponen lupaa.
Bär Bar on perustamisestaan lähtien käyttänyt tuotteiden pääraaka-aineena kotimaisia marjoja. “Käytämme toki muitakin raaka-aineita tasapainottamassa makua ja antamassa rakennetta, mutta tuotteillamme on aina marjaisa sydän.”
Vuosittain Bär Bar käyttää noin 30 000 kiloa kotimaisia marjoja, joista tehdään erilaisia smoothieita, smoothiebowleja ja marjashotteja. Valikoimasta löytyy tuote lähes jokaisesta saatavilla olevasta suomalaisesta marjasta.
Erityisesti Vilpposen on yllättänyt puolukkatuotteiden suosio.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








