ÅCA moittii: Arla maksaa maidosta ylihintaa tahallaan
Ahvenanmaan meijeri ÅCA valitti Arlan rehellistä kilpailua rikkovista toimista kilpailuviranomaisille.ÅCA eli Ålandsmejeriet teki torstaina valituksen Kilpailu- ja kuluttajavirastolle (KKV) Arla Oy:n kilpailua rajoittavan toiminnasta.
"Arla Oy syyllistyy määräävässä markkina-asemassa kilpailua rajoittavaan toimintaan ahvenanmaalaisen maitoraaka-aineen voimakkaalla ylihinnoittelulla", lukee ÅCA:n julkistamassa tiedotteessa.
"ÅCA:n johto kannattaa vapaata kilpailua, mutta kilpailu on käytävä laillisin ja asiallisin perustein."
Korkean hinnan lisäksi Arla maksaa isot kuljetuskustannukset, kun se kuljettaa maidon jalostettavaksi manner-Suomen puolelle. Näiden yhteisvaikutuksena ÅCA katsoo ruotsalaiskilpailijan ottavan jokaisesta Ahvenanmaalta hankkimastaan maitolitrasta tappiota. Tämä on pienen paikallismeijerin mukaan tahallista ja tavoitteena on heikentää paikallisen yrityksen toimintakykyä.
Osuustoimintapohjaisen yhtiön toimitusjohtaja Johannes Snellman hämmästeli kesäkuussa Arlan hinnoittelua ja laajentumista Ahvenanmaalle. Arla on hänen mukaansa kieltäytynyt yhteistyöstä ÅCA:n kanssa sillä perusteella, että maidon kuljettaminen Ahvenanmaalta olisi kannattamatonta (MT 26.6.).
Kesän mittaan ÅCA:n tiloista noin joka neljäs vaihtoi Arlalle.
ÅCA haluaa valituksellaan kiinnittää huomion niin maidonjalostuksen kuin kuluttajien saaman tuotevalikoiman monipuolisuuteen paitsi ahvenanmaalaisissa myös suomalaisissa ja ruotsalaisissa ruokakaupoissa.
Ahvenanmaalaismeijeri on erikoistunut juustoihin, joita myydään niin Suomeen kuin Ruotsiin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


