Agrarheute: Saksassa rehupula pahenee – paikoin kaksi nurmisatoa menetetty kokonaan
Pitkittynyt kuivuus ja helle ovat ajaneet osan Saksan kotieläintiloista vakavaan rehupulaan. Pahimmilla alueilla kaksi nurmisatoa on menetetty kokonaan ja myös maissisadon pelätään epäonnistuvan. Viljelijät vaativat nyt poikkeuksia ympäristörajoituksiin.
Suomessa säilörehua on tullut tänä kesänä isoja määriä. Saksassa tilanne on toinen. Kuvituskuva. Kuva: Seppo PenttiKuivuus ja helle ovat ajamassa osaa Saksan kotieläintiloista rehupulaan, uutisoi saksalainen maatalouslehti Agrarheute.
Erityisen vaikea tilanne on maan lounaisosissa sekä vuoristo- ja mäkialueilla, joissa nurmisadot ovat paikoin jääneet lähes kokonaan saamatta. Samalla huoli kasvaa myös maissisadon onnistumisesta, mikä voi heikentää eläintilojen rehutilannetta entisestään syksyllä.
Pahimpia ongelmia on Agrarheuten mukaan raportoitu Allgäun alueelta Etelä-Saksasta. Siellä osa tiloista on menettänyt jo kaksi nurmisatoa kuivuuden vuoksi. Rheinland-Pfalzissa ensimmäinen ja toinen sato onnistuivat vielä monin paikoin kohtuullisesti, mutta kolmas sato jäi erityisesti eteläosissa suurelta osin tulematta.
Saksan maatalousväki seuraa nyt säätä huolestuneena. Nordrhein-Westfalenin maatalouskamarin Jan‑Malte Wichern kuvasi tilannetta vakavaksi ja sanoi alueen tarvitsevan nopeasti pitkäkestoisia sateita.
Samaan aikaan viranomaiset ja viljelijäjärjestöt etsivät keinoja rehupulan helpottamiseksi.
Baden‑Württembergissä maatalousministeriö on muistuttanut viljelijöitä mahdollisuudesta ottaa osa kesanto- ja ympäristöaloista rehukäyttöön. Joitakin alueita voidaan syyskuun alusta lähtien laiduntaa tai niittää, mutta kaikki ympäristöohjelmien alat eivät kuulu poikkeusten piiriin.
Viljelijäjärjestöt vaativatkin laajempia joustoja. Baden‑Württembergin viljelijäliitto haluaa, että ympäristöohjelmien alueet vapautettaisiin yleisesti rehuntuotantoon. Myös Baijerin viljelijäliitto on nostanut asian esiin, vaikka sen mukaan erityisiä kuivuuspoikkeuksia ei tällä hetkellä ole näköpiirissä.
Agrarheute kertoo, että suurin huoli kohdistuu nyt säilörehumaissiin. Jos sateita ei saada pian, seurauksena voi olla merkittäviä satotappioita ja laadun heikkenemistä.
Baijerissa maissipeltojen tilanne vaihtelee suuresti alueittain. Osa kasvustoista näyttää edelleen hyvältä, mutta erityisesti Frankenin alueella kuivuus on aiheuttanut voimakasta stressiä ja paikoin jopa täydellisiä satomenetyksiä. Münsterlandissa Pohjois-Saksassa maissitilannetta kuvattiin jo heinäkuun puolivälissä katastrofiksi.
Maatalousneuvojat kehottavat kotieläintiloja varautumaan vaikeaan syksyyn hyvissä ajoin. Ala-Saksin maatalouskamari suosittelee rehujen ennakoivaa ostamista sekä vaihtoehtoisten rehuraaka-aineiden, kuten sokerijuurikaspuristeen, panimomäskin ja soijankuorien käyttöä. Lisäksi tiloja neuvotaan korjaamaan maissi tavallista aikaisemmin ja arvioimaan eläinmääriä kriittisesti.
Pitkittynyt kuivuus muistuttaa jälleen siitä, kuinka herkkä Keski-Euroopan rehuntuotanto on sään ääri-ilmiöille. Monilla tiloilla ratkaisevat viikot ovat vielä edessä.
Alkuperäinen uutinen: Futterknappheit: Trockenheit dorrt Grünland und Mais aus - wie Tierhalter reagieren
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





