
Maitoa meijeriin ja tavaraa kauppoihin: Mikko Pitkänen aloitti maitokuskin työt jo koulupoikana
Juankoskelainen Kuljetusliike Hartikainen Oy on kerännyt maitoa vuodesta 1956 lähtien. Ratissa on jo kolmas sukupolvi.
Hartikainen Oy:n keräilyauto liikkuu 22–24 tuntia vuorokaudessa. Kuskia vaihdetaan välillä. Kuva: Ilpo Paananen
Mikko Pitkänen jatkaa yrityksen yli 60-vuotiasta maidonkeruuperinnettä. Outokumpulaisen Joni Jolkkosen robottinavetta on tuttu kohde. Kuva: Ilpo PaananenKuljetusliike Hartikainen Oy:n vetovastuu siirtyi pari vuotta sitten sukupolvenvaihdoksessa kolmanteen polveen kuuluvan Mikko Pitkäsen, 39, harteille. Hänen ukkinsa Viljo Hartikainen aloitti maidonkeräyksen 1956 vappuna. Hartikaisen pojat Aulis ja Ensio Hartikainen pyörittivät toimintaa 2016 asti. He ovat edelleen mukana osaomistajina sekä tuuraamassa tarpeen mukaan. Osakeyhtiönä yritys on toiminut vuodesta 1996 alkaen.
"Itse olen kasvanut maitoautojen parissa ja ensimmäisen päivän olin isän mukana keräilylinjalla jo alle kolmevuotiaana. Lapsuus ja nuoruus kuluivat apumiehenä isän, ukin ja enojen mukana", Pitkänen kertoo.
Hän aloitti maidonkeräyksen koulun ohessa jo 18-vuotiaana saatuaan ajokortin ja jatkoi vakituisena kuskina armeijan jälkeen. Välillä hän kävi kokeilemassa töitä autoliikkeessä.
"Veri veti kuitenkin takaisin maidonajon pariin ja jatkan ylpeänä yli 60-vuotista perinnettä."
Jakelukuljetukset alkoivat 1970-luvun puolivälissä. Yritys työllistää tällä hetkellä omistajien lisäksi seitsemän henkilöä.
"Maidon keräilyreittien pituudet vaihtelevat 200 ja 600 kilometrin välillä. Yhdistelmäkuormaan maitoa tulee 15–35 tilalta. Maito toimitetaan pääsääntöisesti ItäMaidon Joensuun meijeriin", Pitkänen sanoo.
Nykyiset reitit ovat alueella Outokumpu, Polvijärvi, Liperi, Kaavi, Juuka, Joensuu, Eno ja Ilomantsi. Ajosopimukset kilpailutetaan kuuden vuoden välein, jonka jälkeen ajoalue voi muuttua.
"Vetoautossa on keskimäärin 12 000 litraa kyydissä ja perävaunuun mahtuu kaksi vetoauton kuormaa. Kerralla meijeriin viedään noin 35 000 litraa maitoa."
Täyden kuorman keräämiseen ja meijerille toimittamiseen menee aikaa 10–15 tuntia. Päivävuorossa kerätään yksi kuorma ja toinen yövuorossa. Kuskia vaihdetaan välillä ja auto liikkuu 22–24 tuntia vuorokaudessa.
"Tilakoko vaihtelee sadasta litrasta 8 000 litraan. Auton pumpun teho on noin 700 litraa minuutissa, joten tilalla viivytään minuutista kymmeneen minuuttiin", Pitkänen kertoo.
Talvella liukkaus ja runsas lumentulo aiheuttavat viivästyksiä. Joskus joku tila voi jäädä hakematta. Viivästyksen voi aiheuttaa tekninen vika autossa, keräilylaitteistossa tai tilasäiliössä. Auton rikkoutuessa turvaudutaan meijerin vara-autoon.
Myös aistinvaraisesti havaittu maidon laatupoikkeama voi olla viivästyksen syy. Tällöin kuljettaja tekee poikkeamaraportin sekä ottaa yhteyttä talon väkeen ja tuottajaneuvojaan.
"Valiolla autoilija omistaa keräilyauton alustan ja meijeri säiliön sekä perävaunun. Samaa säiliötä käytetään useammassa alustassa."
Alustan vaihtoväli on keskimäärin kolme vuotta, ja silloin mittarissa on yleensä 700 000–900 000 kilometriä.
Alustan veroton hinta on noin 150 000 euroa.
"Kuljetamme toisella yhdistelmällä raakamaitoa ja toisella Valion valmiita tuotteita. Liikevaihto jakautuu suunnilleen puoliksi", Pitkänen arvioi.
Jakeluauto hoitaa Valion jakelua Ylä-Savossa Iisalmen ympäristössä. Kuormat noudetaan Oulun meijeriltä, jolloin matkaa kertyy 400–500 kilomeriä vuorokaudessa.
"Toimituspäiviä viikossa on kuusi kappaletta. Paluukuormana Ouluun viedään tyhjiä laatikoita sekä rullakoita, joita kerätään asiakkailta toimitusten yhteydessä."
Yhdistelmän veroton hankintahinta on 400 000 euroa. Autolla ajetaan yleensä noin miljoona kilometriä ja vaihtoväli on 5–6 vuotta.
Kuljetusten kannattavuuden eroihin Pitkänen ei ota kantaa.
"Mutta eiväthän nämä kilpailutukset ainakaan paranna sitä", hän tuumii.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
