Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Markkinakatsaus: Hyvät satonäkymät jarruttavat viljan hintoja Euroopassa

    Sianlihaa viedään Suomesta entistä enemmän, mutta tuottajahinnassa se ei näy.
    Venäjälle ja Ukrainaan odotetaan historian toiseksi parasta vehnäsatoa.
    Venäjälle ja Ukrainaan odotetaan historian toiseksi parasta vehnäsatoa. Kuva: Kari Salonen

    Viljan hinnat Euroopassa jäävät jälkeen Yhdysvalloissa nähdystä noususta.

    Brittiläinen AHDB kertoo Yhdysvalloissa viime viikolla sekä vehnän että maissin noteerauksien nousseen, kun Yhdysvaltojen maatalousministeriö Usda julkaisi tiistaina kuukausiraporttinsa, joka painoi maissinvarastoennusteen alimmilleen kuuteen vuoteen.

    Chicagossa vehnän noteeraukset ovat toukokuun alun jälkeen nousseet yli 20 prosenttia.

    AHDB:n mukaan satonäkymät Euroopassa ovat hyvät ja se heikentää uuden sadon hintaodotuksia. EU-maiden vehnäsato voi olla historian kolmanneksi suurin.

    Venäjälle ja Ukrainaan odotetaan historian toiseksi parasta vehnäsatoa, vain hiukan vuoden 2017 ennätystä pienempää.

    Ruotsissa viljanviljelijät ovat huolissaan kuivuudesta, kertoo Vilja-alan yhteistyöryhmä Vyr.

    Viime vuoden katastrofaalinen kuivuus on ruotsalaisten muistissa. Nyt alkukasvukaudella on satanut enemmän, mutta korkeat lämpötilaennusteet aiheuttavat huolta.

    Tanskassa oli kuiva huhtikuu ja hallaa, mutta viljat ovat pääosin hyvässä kunnossa. Satotasojen odotetaan olevan kasvukaudella korkeat, jos olosuhteet pysyvät hyvinä puinteihin asti.

    Pariisin hyödykepörssissä syyskuun vehnänoteeraus kohosi perjantaina yli 180 euron tonnilta.

    Sianlihamarkkinoilla jatkuu tuttu tilanne. Euroopassa sian hinta nousee, mutta Suomessa hinta polkee paikallaan.

    Saksassa e-luokan sianlihan hinta on noussut kesäkuun alussa yli 1,86 euron kilolta. EU-maiden painotettu keskihinta oli 1,76 euroa. Suomessa hinta on nippa nappa 1,64 euroa kilolta.

    MTK:n mukaan tammi–huhtikuussa Suomesta vietiin sianlihaa yhteensä 11 miljoonaa kiloa, kun viime vuonna samaan aikaan vietiin 8 miljoonaa kiloa.

    Vienti siis vetää aiempaa paremmin, mutta hintavaikutukset muihin maihin verrattuna ovat Suomessa olemattomat.

    EU-maiden maidontuotanto kääntyi kasvuun maaliskuussa, kertoo MTK.

    Maaliskuun tuotanto oli 1,2 prosenttia edellistä vuotta suurempi.

    Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä EU:n maitokertymä kasvoi 0,1 prosenttia. Tuotannon lisääntymisestä vastasivat ennen muuta Irlanti, Puola, Britannia ja Tanska.

    Saksassa maitoa tuotettiin sama määrä kuin vastaavalla jaksolla vuosi sitten. Suurista tuottajamaista Hollannissa, Italiassa ja Ranskassa tuotanto laski 2–3 prosenttia.

    Luonnonvarakeskus Luken ennakkotietojen mukaan Suomessa tuotettiin maitoa tammi–huhtikuussa 0,3 prosenttia vuodentakaista vähemmän.

    EU:n komission mukaan maitotuotteiden vienti EU:sta kasvoi vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 2 prosenttia ja viennin arvo 7 prosenttia verrattuna edellisvuoteen. Arvon nousun takana on muun muassa maitojauheen hinnan nousu.

    Luken mukaan toukokuun alussa Suomessa oli noin 857 700 nautaa, mikä on vajaa kolme prosenttia vähemmän kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana. Nautoja oli noin 9 900 tilalla.

    Lypsylehmiä oli noin 262 300, mikä on kolme prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna. Lehmämäärä laski kaikkien ely-keskusten alueilla.

    Emolehmien määrä nousi hienoisesti edellisvuodesta. Toukokuun alussa tiloilla oli reilu 60 300 emolehmää.

    Varhaisperunakausi alkoi tänä vuonna erityisen varhain.

    Osassa kaupoissa on ollut tarjolla vain ruotsalaista uutta perunaa, vaikka kotimainen varhaisperunatarjonta on riittänyt kattamaan kulutuksen. Tilanne on hämmentänyt viljelijöitä.

    Euroopassa perunantuotanto jatkaa keskittymistään Länsi-Euroopan viiteen päätuotantomaahan Saksaan, Ranskaan, Alankomaihin, Belgiaan ja Britanniaan, kerrotaan MTK:n markkinakatsauksessa.

    Näissä maissa tuotantoala on kasvanut edellisvuodesta 2,4 prosenttia. Muissa Euroopan maissa suuntaus on sen sijaan ollut päinvastainen, peruna-ala vähenee vuosi vuodelta.

    Lämmennyt sää on kiihdyttänyt avomaanvihannesten kasvua. Lämpö on saanut myös tuholaiset runsastumaan, eikä tuhoilta ole vältytty.

    Varhaiskaalia sekä erikoissalaatteja avomaalta on ollut markkinoilla ja jäävuorisalaatin sadonkorjuu on ollut meneillään jonkin aikaa, kertoo MTK.

    Myös kukkakaalia on ollut pieniä määriä tarjolla. Tarjonta lisääntyy vähitellen. Tällä hetkellä näyttää siltä, että kysyntää olisi tarjontaa enemmän ainakin juhannukseen saakka.