
Kesäkukkasesonki kuumimmillaan – puutarhojen vuoden tulos tehdään parin seuraavan kuukauden aikana
Kesän tulo on vihdoin käynnistänyt puutarhojen vilkkaan kesäkukkakaupan. Lohjalaisen Tytyrin Trekoolin koko vuoden tulos tehdään käytännössä parin seuraavan kuukauden aikana.Lohja
Tytyrin treekoolin vuoden tulos tehdään parin seuraavan kuukauden aikana, kun kesäkukkasesonki käy kuumimmillaan. Elina Majamaa järjestelee myyntipöytää. Kuva: Carolina HusuKesäkukkasesonki käy vihdoin kuumimmillaan kauppapuutarhoilla. Pitkään itseään odotuttanut kesän alku kylmyyksineen ja lumisateineen jarrutti puutarhoille taloudellisesti tärkeää kesäkukkakauppaa.
Lohjalaisen Tytyrin Trekoolin yrittäjä Päivi Alanne kuitenkin arvioi, että myyntiluvut tasoittuvat kesän edetessä, ja myyntimäärissä päästään vähintään viime vuotta vastaavaan.
Tytyrin Trekoolin tavoite on itse asiassa kasvattaa koko liiketoimintaa. Puutarhan olisi tarjottava ympärivuotinen toimeentulo kolmelle yrittäjälle.
Yrittäjätriossa on paljon vahvuuksia, sanoo Alanne. Hän on itse työskennellyt puutarhoilla koko ikänsä, on koulutukseltaan puutarhuri ja hallitsee kukkien ja hyötykasvien kasvattamisen. Emilia Ojamies on työskennellyt kukkakaupoissa, ja hänen vastuullaan on taas joulukukkasesonki. Elina Majamaa kouluttautuu parhaillaan tradenomiksi ja hoitaa yrityksen markkinointia ja sosiaalista mediaa.
Vapaa-aikaa ja sairaslomiakin järjestyy, kun yrittäjiä on useampia.
”Pyrimme siihen, että kaikilla olisi viikossa yksi vapaapäivä”, Alanne kertoo.
Puutarhoilla on paljon käsin tehtävää työtä, erityisesti kastelua. Mallia näyttää yrittäjä Emilia Ojamies. Kuva: Carolina HusuKovat tavoitteet asiakasmäärien ja myynnin kasvattamisesta saavutetaan määrätietoisella työllä. Tiloihin ja laitteisiin on investoitu, jotta puutarhan käsityövaltaisuutta saataisiin vähennettyä.
”Tarkoitus on jatkaa kaiken näköistä rakentamista ja korjaamista. Yritämme hyödyntää olemassa olevan tontin mahdollisimman tarkkaan”, Alanne sanoo.
Pieni puutarha pyrkii erottumaan hyvällä ja huolellisella asiakaspalvelulla. Vaikkapa vaikean rinteen istutuksissa neuvotaan rautaisella ammattitaidolla ja kokemuksella.
”Joskus on tässä meidän pihassa piirretty puutarhaa ja hahmoteltu siihen perennojen istutuksia”, Alanne nauraa. Ihan joka puutarhalla näin perusteellista suunnitteluapua ei saa.
Tytyrin Trekoolilla on pitkä historia, josta kertoo muun muassa tämä hurmaava, 1930-luvulla rakennettu kasvihuone. Kuva: Carolina HusuHyvään asiakaspalveluun kuuluu luonnollisesti se, että taimet ovat kunnossa.
”Meiltä löytyy myös uutuuksia ja erikoisuuksia, joita ei muualta saa”, Alanne vinkkaa.
Puutarhurin on pysyttävä trendien aallonharjalla. Monivuotisista kasveista kysytään yhä useammin sitruspuita, kertoo Elina Majamaa.
Kesäkukissa väritrendit vaikuttaisivat noudattavan samoja suuntaviivoja kuin sisustuksessa.
”Pitkään on kysytty valkoisia kukkia, mutta nyt se on vähenemään päin”, Alanne pohtii.
”Vaaleanpunaiset ja hempeät sävyt ovat selvästi kasvussa. Lisäksi oranssi ja kuparin sävyt ovat kysyttyjä”, Majamaa toteaa.
Parvekekasvattajia kiinnostavat nyt monivuotiset perennat.
”Esimerkiksi mehikasvit, pilariomenapuut tai rungolliset marjapensaat talvehtivat parvekkeella eristävässä termoruukussa”, Alanne kertoo. Samaan ruukkuun voi istuttaa kesäksi esimerkiksi kausimansikkaa.
Korona-aikaan kierroksia ottanut hyötykasvien kotikasvatus ja omavaraisuusajattelu näkyy edelleen. Tytyrin Trekoolilta saa ostettua esimerkiksi yksittäisen siemenperunan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







