Hybridilajikkeet kasvattivat rukiin sadon ennätyskiloihin
Pienentyneestä viljelyalasta ja huonosta kasvukaudesta huolimatta kotimaista ruista riittää läpi talven aina uuteen satoon saakka.Ruishehtaareiden sadot ovat viime vuosina kasvaneet, koska yhä suuremmalla alalla viljellään hybridilajikkeita perinteisten populaatiolajikkeiden sijaan, kertoo Pro Ruis.
Hybridilajikkeiden jalostus ja lisäys tapahtuu ulkomailla Suomea eteläisemmissä oloissa. Lajikkeiden elinvoimaa ja kykyä tuottaa satoa parannetaan yhdenmukaistamalla niiden perimää. Hybridirukiin siemen on uusittava joka vuosi.
Pro Ruis muistuttaa, että pelkkä lajike ei takaa hyvää satoa. Rukiin on selvittävä talvesta ja saatava kasvaa hyvissä olosuhteissa.
Kulunut kasvukausi ei ollut viljoille suotuisa. Tästä huolimatta ruis päästiin puimaan kohtuullisen sään vallitessa.
Luonnonvarakeskus Luke arvioi kuukausi sitten, että ruista korjattiin peräti 116 miljoonaa kiloa, mikä on suurin sato lähes 30 vuoteen. Määrä takaa, että kotimaista ruista riittää siihen saakka, että puimurit ensi kesänä suuntaavat ruispelloille.
Tänä kesänä ruista kasvoi 32 000 hehtaarilla.
Korjatun ruissadon laatu vaihtelee, mutta tämä ei ole Pro Rukiin mukaan ongelma. Päinvastoin nyt saadaan raaka-ainetta erilaisiin ruisleipiin.
Lue myös: Luken viljasatoarvio 3,5 miljardia kiloa – sadonkorjuu vielä kesken
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


