Tuottajaorganisaatiot mahdollisiksi naudanlihalle ja peltokasveille
Ensi keväänä voi olla mahdollista perustaa tuottajaorganisaatioita naudanlihalle ja peltokasveille. Tuottajaorganisaatiot voisivat tasoittaa tuottajien ja ostajien markkinavoimaa.
Naudat ovat isoja eläimiä, joiden vauhkoontumisella voi olla kohtalokkaat seuraukset. Kuvan naudat eivät liity kuolemantapauksiin. Kuva: Markku VuorikariHallitus esitti torstaina eduskunnalle lain muuttamista, että Suomessa voitaisiin jatkossa hyväksyä naudanliha- ja peltokasvialan tuotteiden tuottajaorganisaatiot. Sallimalla tuottajaorganisaatioiden perustaminen pyritään tasapainottamaan tuottajien ja ostajien välistä markkinavoimaa.
Tuottajaorganisaatio voi yleisestä kilpailulainsäädännöstä poiketen neuvotella tuottajien puolesta tiettyjen tuotteiden tarjontaan liittyviä sopimuksia, kertoo maa- ja metsätalousministeriö.
Lisäksi tuottajaorganisaatiossa jäsenet voivat tehdä yhteistyötä Euroopan unionin kilpailulainsäädännön ja kansallisen kilpailulain niin sanotun maatalouspoikkeuksen puitteissa.
Nykyisin Suomessa on mahdollista hyväksyä tuottajaorganisaatiot hedelmä- ja vihannesalalla sekä maitotuotealalla. Hedelmä- ja vihannesalalla toimii kolme tuottajaorganisaatiota. Maitoalalle ei vahvojen osuuskuntien ansiosta ole syntynyt tuottajaorganisaatioita.
Tuottajaorganisaatioita koskevaa lainsäädäntöä uudistetaan hallitusohjelman mukaisesti. Lain on määrä tulla voimaan keväällä 2016.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
