Hanhilupien käsittely ei siirry lännestä itään ‒ ”Keskitetty käsittely on lintujen poikkeuslupien osalta toimivin malli”
Siirto sai vahvaa tukea Pohjois-Karjalasta, ja asiassa vedottiin ympäristöministeriöön.Ympäristöministeriö ei aio siirtää valkoposkihanhia koskevien poikkeuslupien käsittelyä Varsinais-Suomen ely-keskuksesta Pohjois-Karjalan ely-keskukseen.
Hanhityöryhmän raportissa vuodelta 2020 esitettiin, että siirron hyötyjä pitäisi arvioida ja selvittää.
Siirto sai vahvaa tukea Pohjois-Karjalasta, ja asiassa vedottiin ympäristöministeriöön. Maakunnassa koetaan, että vahinkojen torjuntaa poikkeusluvilla saataisiin tehostettua paikallisella tietämyksellä, kun lupakäsittely olisi lähellä tuhoalueita.
Ministeriön selvityksen tulosten sekä tämänhetkisen resurssitilanteen perusteella ei ilmennyt syytä, jonka perusteella tehdä muutoksia nykytilaan, todetaan ministeriön tiedotteessa.
”Keskitetty käsittely on lintujen poikkeuslupien osalta toimivin malli. Keskittämisen myötä päätösten linja pysyy yhtenäisenä koko maassa ja yhtenäinen linja lisää lupapäätösten ennakoitavuutta, mikä on eduksi luvan hakijalle.”
Ministeriön selvityksen tulosten sekä tämänhetkisen resurssitilanteen perusteella ei ilmennyt syytä, jonka perusteella tehdä muutoksia nykytilaan.
Yksi parannusehdotuksista oli ympäristöministeri Emma Karin (vihr.) mukaan nykyistä tiiviimpi vuoropuhelu ely-keskusten välillä poikkeuslupien käsittelyn aikana sekä sähköisen lupajärjestelmän kehittäminen.
Varsinais-Suomen ely-keskus on tehnyt syksyn 2021 jälkeen useita tutkintapyyntöjä valkoposkihanhien karkottamislupien lupaehtojen vastaisesta toiminnasta.
Ministeri Kari totesi MT:lle, että tutkintapyynnöt ja niiden käsittely ovat poliisin asia.
Ministeri ei myöskään ottanut kantaa Varsinais-Suomen ely-keskuksen viranomaistoimintaan tutkintapyyntöihin liittyen.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




