Sähkö kävi liian kalliiksi, Ruotsin suurin tomaatintuottaja jättää kasvihuoneen tyhjäksi ensi talvena
On parempi olla tuottamatta kuin tuottaa tappiolla.

Osaston luetuimmat
- Lannoitteiden hinnoissa eletään täysin poikkeuksellista aikaa: ”Ei näin voimakasta laskua lähihistoria tunne”
- Euroopan leuto talvi näkyy viljojen hinnoissa — nykyinen säätila aiheuttaa kuitenkin kasvavaa huolta
- Lieksalaiset tuottajat kertovat, mitä hiiliviljely käytännössä tarkoittaa – ”Kustannustehokkuus on yksi hiiliviljelytoimien hyötyjä”
- Atria aloittaa muutosneuvottelut Nurmon leikkaamossa – syynä teurastus- ja leikkuumäärien vähentyminen
- Lukijalta: Ministerin on ratkaistava viljelijöiden kohtalon kysymys ennen vaaleja ‒ lupauksia ei ole pidetty huomautuksista huolimatta
- Ruotsalainen meijeri kehottaa tuottajia vähentämään maidontuotantoa ja jäädyttämään investoinnit: ”Meillä on maidosta valtava ylijäämä”
- Vaaleista olisi voinut tulla suomalaisen ruoan, huoltovarmuuden ja maatalouden vaalit, mutta toisin kävi