”Pietari iso mahdollisuus suomalaistuottajille”
Puutarha-Sanomat järjestää marraskuun 12.–14. vientiseminaarin Pietariin viisumivapaana risteilynä.
”Pietarin markkinat ovat suomalaiselle puutarha- ja perunatuotannolle merkittävät mahdollisuus, jota ei pidä hukata”, sanoo päätoimittaja Jouko Tikkanen.
Venäjällä arvostetaan suomalaisia tuoretuotteita. Niistä on Tikkasen mukaan mahdollisuus saada käypä hinta, kunhan vienti rakennetaan laatuimagolle. ”Tässä kaivataan alan yhteistyötä.”
Hänen mukaansa jatkuva vienti tai ainakin mahdollisuus vientiin heijastuisi Suomen markkinoihin vakauttamalla hintoja.
Vientiseminaarin lisäksi Pietarissa järjestetään aamuseminaarit perunan-, avomaanvihannes- ja kasvihuoneviljelijöille.
Matkan pääkohde on Peterfood-messut.
Erillisohjelmina on maailmankuulu Eremitaaši-talvipalatsi sekä tutustuminen uudenaikaiseen kasvihuonelaitokseen Agrofirma Vyborgeciin, jossa viljellään kurkkuja, tomaatteja, salaatteja, paprikaa, munakoisoa ja yrttejä.
Vientiseminaariin pitää ilmoittautua 3.10. mennessä sähköpostiin pietari@puutarha-sanomat.net tai puhelimitse 044 355 4300.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
