Kaakkois-Suomessa oli paljon hirviä jo 6 000 vuotta sitten
Kaakkois-Suomen hirvikanta lisääntyi nopeasti noin 6 000 vuotta sitten, kun Saimaan vedenpinta laski noin neljä metriä. Tähän tulokseen on tultu poikkitieteellisessä tutkimuksessa.
Vuoksen virran syntyminen laski Saimaan pintaa. Uutta maata paljastui tuhansia neliökilometrejä.
Paljastuneen maan peittivät pian hirvelle mieluisat ravintokasvit ruohot, sarat, pajut ja koivut. Hirvillä oli ruokaa rajattomasti.
Suuruuden aika ei ollut pitkä, korkeintaan parisataa vuotta. Vesijättö muuttui vanhaksi kuusimetsäksi, jossa hirville ei ollut paljon syömistä.
Hirvikannan voimistuminen mahdollisti väestön kasvun. Arkeologisen aineiston perusteella ennen Vuoksen syntyä ihmisten nisäkäsravinnosta hirveä oli vain 2,5 prosenttia, Vuoksen synnyn jälkeen kymmenkertainen määrä.
Tutkijat vertaavat tapahtumaa toisen maailmansodan jälkeiseen hirvikannan kasvuun. Koko Fennoskandiassa hirvikanta lähti voimakkaaseen nousuun, kun nykyaikaiset metsänhoitomenetelmät otettiin käyttöön. Hirvet pystyivät nopeasti hyödyntämään runsastuneet ravintovarat.
Hirven osuutta Vuoksen synnyn jälkeisessä esihistoriassa ovat selvittäneet Helsingin yliopiston bio- ja luonnontieteilijät ja arkeologit, Museovirasto, Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos sekä Bristolin yliopisto.
REIJO VESTERINEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
