EU päättää tänä vuonna: Onko puu fossiilista parempaa?
EU:n komissiolta odotetaan Suomelle erittäin merkittävää linjausta loppuvuodesta
Voiko puuta käyttää suoraan energiaksi? EU päättää Suomen kohtalonkysymyksestä tänä vuonna. Kuva: Markku VuorikariEuroopan komissio valmistelee vuoden 2020 jälkeiselle ajalle bioenergian kestävyyttä koskevaa ehdotusta. Komission odotetaan julkistavan linjauksensa tämän vuoden lopulla.
”Tulkitaanko puu ja muut biomassat uusiutuviksi vai ovatko ne fossiilisia”, tiivistää MTK:n energia-asiantuntija Anssi Kainulainen biomassan kestävyyskriteerien merkityksen.
Kemiin biodieseljalostamoa suunnittelevan Kaidi Finlandin toimitusjohtajan Pekka Koposen mukaan suurin uhka hankkeelle on, että EU voi rajoittaa puun energiakäyttöä (MT 12.2.). Puun rinnastaminen fossiilisiin raaka-aineisiin tuhoaisi myös Suomen biotalousstrategian.
Kainulainen on Koposen kanssa täysin samaa mieltä.
”Silloin päästökauppasektorilla olevassa energiatuotannossa päästökauppamaksut uhkaisivat laueta maksettaviksi. Se romuttaisi puun energiakäytön kannattavuuden täysin.”
Nykyinen uusiutuvan energian direktiivi määrittelee kestävyyskriteerit liikenteen biopolttoaineille ja energiantuotantoon käytettäville bionesteille, myös puupohjaisista raaka-aineista valmistettaville.
Kestävyyskriteerit on täytettävä, jotta biopolttoaine tai bioneste voidaan laskea uusiutuvan energian tavoitteeseen ja että sen tuotantoon tai käyttöön voidaan maksaa tukea. Sama koskee myös verokohtelua.
Sähkön ja lämmön tuotantoon käytettäville biomassoille ei EU:ssa ole toistaiseksi määritelty sitovia kestävyyskriteerejä.
Jos EU päättäisi muuttaa voimassa olevia liikenteen biopolttoaineiden kestävyyskriteerejä biomassan kannalta epäedullisemmiksi, olisi se Kainulaisen mukaan kova isku jo toiminnassa oleville investoinneille, muun muassa Nesteen ja UPM:n biodieseljalostamoille.
Bioenergian kestävyyttä koskeva komission ehdotus voi olla osa uudistettua uusiutuvan energian direktiiviä (RES-direktiivi) tai se annetaan jossain muussa muodossa.
Komissio avasi viime viikolla bioenergian kestävyydestä julkisen kuulemisen. Se tarkoittaa, että eri tahot voivat lausua asiasta käsityksensä. Julkinen kuuleminen päättyy kolmen kuukauden päästä toukokuun 10. päivä.
Puun ja muun biomassan käyttöä energiantuotannossa ovat vastustaneet ympäristöjärjestöt varsinkin Britanniassa, minne on tuotu paljon biomassaa poltettavaksi Etelä- ja Pohjois-Amerikasta. EU:n ulkopuoliseen tuontiin on turvauduttu myös Benelux-maissa.
Ympäristöjärjestöjen mielestä puun polttamisella saavutettu päästövähennys fossiilisiin lähteisiin verrattuna on kyseenalaista.
EU:n metsäiset maat Suomi ja Ruotsi ovat pyrkineet yhdistämään voimansa, jotta puun asemaa ei heikennetä uusilla kestävyyskriteereillä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
