Nauhoita näkyvästi ja raivaa riu’ut
Metsäkoneyrittäjän työ olisi sujuvampaa, jos muutamat arkiset asiat hoidettaisiin nykyistä paremmin. Samalla kohenisi alan kannattavuus.
Työkoneiden valotekniikka on kehittynyt huimasti viime vuosina. Metsäkoneenkuljettaja Pasi Heikkinen sotkamolaisen Metsätyö IS Oy:n koneen puikoissa Pölkky Oy:n avohakkuuleimikossa. 18.12.2012 Kajaani. Kuva Pekka Fali. Kuva: Pekka FaliKoneyrittäjät painivat kannattavuusongelmien kanssa.
”Rahhaa lissää, rahhaa lisää – niinhän tässä olisi helppo huutaa. Haluamme kuitenkin rakentavasti pohtia keinoja, kuinka parantaa kannattavuutta. Se on tehtävissä niin, että puunhankinnan ketjuun ei tule uusia kustannuksia”, Koneyrittäjien liiton varatoimitusjohtaja Simo Jaakkola sanoo.
Metsäkoneyrittäjän arkeen pureutui Järkeä metsätöihin -tilaisuus, joka oli osa Metsäpäiviä.
Järkeä metsätöihin toisi esimerkiksi kunnollinen nauhoitus. Nykyään on tavallista, että leimikko- ja tilarajat on merkitty puutteellisesti.
Koneyrittäjät arvostavat leimikoiden ennakkoraivausta. Metsäkoneen työskentely tehostuu, kun ennakkoraivaus on hoidettu. Myös hakkuulaatu paranee.
Seisokit olisi saatava minimiin. Kalliiden koneiden tyhjäkäyntiminuutit ovat kalliita. Metsänkorjuun hyvällä suunnittelulla ja ennakkovalmistelulla seisokit vähenevät.
Siirtoaikoja pitäisi pystyä vähentämään. Siirtymätaipaleella oleva metsäkone ei tuota. Pienet hakkuualat lisäävät kaluston siirtelyä leimikolta toiselle.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat


