EU-parlamentti ehdottaa uutta kestävyyssääntelyä rahoitusalalle – Metsäala ei kannata uusia kriteerejä kestävyydelle
Parlamentin hyväksymän kestävyysluokituksen taustalla on taata sijoittajille varmuus siitä, mitkä toimet luokitellaan kestäviksi.
Kestävästä metsätaloudesta on väännetty kättä jo useaan kertaan. Viimeisin EU-vääntö oli uusiutuvan energian direktiivissä ja maankäytön, sen muutoksen ja metsätalouden lulucf-laissa. Kuva: Pekka FaliEU-parlamentin mepit hyväksyivät torstaina kriteerit, jotka määrittelevät rahoitusalan toimien kestävyyttä.
Tarkoituksena on ohjata investointeja rahoitusmarkkinoilla mahdollisimman kestäviin kohteisiin. EU-parlamentin tuore kanta ehdottaakin, että EU:n tulee kehittää luokitusjärjestelmä ympäristön kannalta kestäville sijoituksille.
Meppien mukaan rahoitusalan kestävyyttä arvioitaessa tulisi ottaa huomioon muun muassa ilmastonmuutoksen hillitseminen, vesivarojen kestävä käyttö, siirtyminen kiertotalouteen, ympäristön saastumisen ehkäiseminen ja monimuotoisuuden suojelu.
”Sijoittajilla ja kansalaisilla on oikeus tietää sijoitustensa ympäristövaikutuksista ja vaikutuksista yhteiskuntaan. Uudella lainsäädännöllä tähän puututaan. Jatkossa on tärkeää luoda kriteerit myös ympäristön kannalta kestämättömille sijoituksille", europarlamentissa asiaa työstämässä ollut meppi Sirpa Pietikäinen (kok.) selventää.
Kestäviä tavoitteita mitattaisiin parlamentin kannan toteutuessa yhdenmukaistetuilla indikaattoreilla. Indikaattoreita ei ole erikseen määritelty, mikä on huolestuttanut Suomen metsäalaa. Ehdotus voisi antaa alan mielestä komissiolle turhan suuren vallan tehdä kestävää metsänhoitoa ja -taloutta koskevia päätöksiä.
Metsäalan toimijoiden mielestä taloudellisten prosessien arvottaminen voisikin heijastua metsätalouden ja -teollisuuden toimintaedellytyksiin sekä lisätä jo olemassa olevaa kestävyyssääntelyä.
Muun muassa MTK ja Metsäteollisuus ovat muistuttaneet, että alalla on jo nyt olemassa paljon regulaatiota siitä, mikä on kestävää. Niiden mielestä nykyiset kestävyysmittarit riittävät jo eikä uutta kriteeristöä ole tarpeen rakentaa. Lisäksi päätöksenteko metsien kestävästä käytöstä pitäisi pitää kansallisessa huomassa.
Kestävästä rahoituksesta päätetään lopullisesti jäsenmaiden ministereiden ja parlamentin välisissä neuvotteluissa.
Lue myös:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
