Valtio pyytää metsänomistajilta maalahjoituksia suojeluun – MTK: “Suojelun kustannuksia ei saa jättää metsänomistajien harteille”
Suomen satavuotisen itsenäisyyden juhlavuodelle on vireillä useita luonnonsuojeluhankkeita.
Luonnonsuojeluun on haettu uusia toimintatapoja ministeri Kimmo Tiilikaisen koolle kutsumassa työryhmässä. Kuva: Sanne KatainenValtio on käynnistänyt hankkeen, jossa se vetoaa maanomistajiin uusien vapaaehtoisten suojelualueiden perustamiseksi. Näistä juhlavuoden suojelukohteista ei maksettaisi maanomistajille korvauksia. Valtio sitoutuu varaamaan suojeluun vastaavan määrän omaa maataan kuin yksityiset lahjoittavat.
Tavoitteena on saada tällä juhlavuoden kampanjalla vähintään sata hehtaaria uutta suojelualuetta Suomen jokaiseen maakuntaan.
Metsien monimuotoisuuden turvaamista on pohdittu ympäristö- ja maa- ja metsätalousministeri Kimmo Tiilikaisen (kesk.) kokoon kutsumassa keskusteluryhmässä tammikuusta alkaen.
"Valitettavasti vaikuttaa siltä, että uusia tuulia keskustelupöytään olemme tuoneet vain me", sanoo tuottajajärjestö MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola.
"Jos lisäsuojelua haluaa, pitää olla valmis myös kantamaan oma osansa suojelun kustannuksista eikä jättää sitä metsänomistajien harteille."
Tuottajajärjestö ehdottaakin, että valtio perustaisi suojelusäätiön tai rahaston, johon se itse laittaisi alkupääoman. Sen jälkeen yksityiset henkilöt ja yritykset voisivat tehdä konkreettisia lahjoituksia luonnonsuojelun hyväksi.
"Verottaja mahdollistaa jo tällä hetkellä vähennyksen yhteisöverotuksessa lahjoituksista, kun saajana on esimerkiksi Luonnonperintösäätiö ja Suomen Luonnonsuojelun Säätiö. Valtio voisi vahvistaa panostaan säätämällä lahjoitusvähennyksen koskemaan myös uudelle suojelusäätiölle tehtäviä lahjoituksia."
Tiilikainen kuunteli ehdotusta MTK:n metsävaltuuskunnan kokouksessa torstaina.
"Odotan mielenkiinnolla, minkälaisen vastaanoton tämä ehdotus saa yhteiskunnassa", hän totesi.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
