
Video: Koskenlasku tukilla legendaarisessa Iijoessa on vaativa laji kokeneellekin tukkijätkälle
Tukkilainen ei ole mikä tahansa mies tai nainen, sillä kosken valtiaalta vaaditaan voiman sijaan taitoa ja mielenmalttia.
Naisten sarjaan ei ollut tällä kertaa osallistujia.
SM-tukkilaiskisat olivat myös yleisön juhlaa, sillä Raasakkakosken rantatörmille oli kertynyt lähes 700 tukkilaisperinteistä kiinnostunutta katsojaa.
Lajeina olivat sauvonta ja koskenlasku.
Kuningasjätkä-kilpailun voitto meni tukkilaiskisojen konkarille, iiläiselle Riku Pakaselle.
Lyhyen linjan metsuriksi itseään nimittävä Pakanen sanoo oppineensa tukkilaistaitojen alkeet Kemijoen uitossa.
Koski on kokeneellekin tukkilaiselle aina haaste.
Tukkijätkien neuvo on hyvin yksinkertainen. Tukin päälle kannattaa nousta kosken kuohuja kunnioittaen, mutta periaatteella, että kyllä minä sinulle näytän.
Metsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

Osaston luetuimmat
- Kun polttopuu homehtuu, syy voi olla suojauksessa ‒ Karin keksintö on saanut myönteisen vastaanoton
- Työntekijä kuoli tapaturmaisesti Kevätniemen sahalla – poliisi käynnisti esitutkinnan
- Video: Susi ja rajavartioston partio kohtasivat valtakunnan rajalla – nämä rajavartijan sanat saivat jolkottelijan ottamaan jalat alleen
- Metsänomistajan viisi tärkeintä uutista: Puuta menee yhä enemmän energiaksi, metsämaan hinta nousee, metsäkeskus myllerryksessä
- Björn Wahlroos kritisoi MTK-laista osuustoimintaa kovin sanoin uudessa kirjassaan – ”toukohousut” ja ”maajussit” mainittu
- IS: Kalastusta valvovan osakaskunnan vetäjä kavalsi yhteisön tililtä 44 000 euroa
- Video: Taisto teki ylivertaisen marjapoimurin, joka vetää puolukkaa jopa 100 litraa tunnissa – ”Lanka on niin kestävää, että sillä voisi lyödä villisikaa”