Metsäkeskus ehdotti metsänomistajille kannattamattomia hakkuita
Metsäkeskus on vahingossa lähettänyt metsänomistajille vääriä toimenpide-ehdotuksia.
Metsäkeskuksen virheelliset toimenpide-ehdotukset lähetettiin etelän ja kaakon palvelualueille. Kuva: Mikko Makkonen"Metsäkeskuksen lähettämät kirjeet ovat olleet onnettomien sattumusten sarja", sanoo metsätiedon palvelupäällikkö Jorma Jyrkilä Suomen metsäkeskuksesta.
Metsäkeskus lähettää metsänomistajille vuosittain 50 000 kirjettä, jotka pitävät sisällään kuviokohtaiset toimenpide-ehdotukset. Asikkalan, Heinolan ja Padasjoen kunnissa metsää omistaville lähetetyt kirjeet ovat kuitenkin pitäneet sisällään väärää informaatiota ja kannattamattomia hoito- ja hakkuutoimenpiteitä.
"Metsävaratiedon julkaisuprosessissa on tapahtunut laskentavirhe. Toteutamme vuosittain kasvulaskelmia metsikkökuvioille, ja tässä tapauksessa simuloinnit oli tehty väärälle vuodelle. Virhe havaittiin vasta kirjeiden lähetyksen jälkeen", Metsäkeskuksen metsätietopäällikkö Magnus Nilsson kertoo.
"Toinen virhe on sattunut metsänkäyttöilmoituksien perusteella tehtyjen toteutustietojen päivityksessä."
Suurin osa metsänomistajista, joille virheellinen kirje oli lähtenyt, on tavoitettu. Uudet, päivitetyt kirjeet saapuvat kahden viikon sisällä.
Juttua täsmennetty 4.5. Virheellisiä kirjeitä lähti Asikkalan, Heinolan ja Padasjoen kunnissa metsää omistaville.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
