Suhteellista ympäristöystävällisyyttä
Maaseutu saa huutia hakkuista, joilla kaupungit saavat toimilleen viherleiman.Taannoin kerrottiin kuinka Turun kaupunki oli yltänyt maailman 100 ekologisimman kaupungin joukkoon. Turussa hiili oli vaihdettu metsäenergiaan. Samoihin aikoihin lounaissuomalaiset metsänomistajat saivat huutia liiallisista hakkuista.
Niin toteen näytettiin taas vanha viisaus: kun toiselle kumartaa, samalla toiselle pyllistää.
Naantalin asuntomessuilla esiteltiin ekologista asumista saaristoluonnossa. Jokainen voi mielessään miettiä, kuinka ekologista on sulattaa kvartsihiekkaa ja tehdä seinän kokoisia ikkunoita.
Se ihmetyttää, miksi tuulisähkö alueelle tuotetaan Pohjanmaalla. Pikkuporvarilliseen kaupunkiin ei sovi tällainen brutaali energiantuotanto, sinne vaan maalaisten riesaksi, kauas pois silmistä rumilusmaiset myllyt, metsiä pirstovat voimalinjat ja huoltotiet.
Luontoväki on aina vihannut metsäautoteitä, nyt ei hiiskahdustakaan. Eivätkö tuulipuistot aiheuta hiilinielujen pienenemistä ja metsäkatoa? Pelkkää hurskastelua ja maaseudun lopullista hävitystä kerrakseen.
Touko Nikkarla
Lemu
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



