UPM puski erinomaista tulosta alkuvuonna
Yhtiö on lähes velaton ja se pystyi nostamaan käytännössä kaikkia myyntihintojaan.
Sellun keskihinta nousi alkuvuonna yli viidenneksellä. Kuva on UPM:n Kaukaan tehtaalta. Kuva: Jarmo PalokallioUPM:n vertailukelpoinen liikevoitto nousi 17 prosentilla 355 miljoonaan euroon tammi-maaliskuussa. Yhtiö on pystynyt parantamaan tulostaan jo 20 peräkkäisen vuosineljänneksen ajan.
"UPM:n ensimmäinen vuosineljännes oli kaupallisesti erinomainen. Kysyntä oli vahvaa ja onnistuimme nostamaan myyntihintoja kaikissa liiketoiminnoissa, käytännössä kaikissa tuotteissa. Tämän ansiosta myyntikatteemme paranivat ja pystyimme kompensoimaan selvästi korkeampia tuotantokustannuksia", summasi toimitusjohtaja Jussi Pesonen.
Yhtiön liiketoiminnan rahavirta oli alkuvuonna 208 miljoonaa euroa ja nettovelka laski 41 miljoonaan euroon neljänneksen aikana. Yhtiö on siis lähes velaton.
UPM Biorefining teki tulosta sellulla. Toiminnallisesti neljännes jätti kuitenkin parantamisen varaa.
"Haasteet puunkorjuussa ja toiminnan tehokkuudessa rajoittivat tuotantoa, minkä vuoksi emme päässeet täysin hyötymään vahvasta markkinakysynnästä", Pesonen myöntää.
Sen sijaan UPM Energy ylsi erinomaiseen tulokseen korkeampien sähkön hintojen ja vesivoimatuotannon hyvän tason ansiosta.
UPM:n Euroopan ja Pohjois-Amerikan paperitoiminnot on nimetty uudelleen Communication Papersiksi. Ne, erityispaperit ja vaneri tekivät Pesosen mukaan hyvää tulosta.
Yhtiön seuraava selluinvestointi on edennyt Uruguayssa toiseen valmisteluvaiheeseen. Tehtaan, rautatien ja sataman lupakäsittelyt sekä rautatien kilpailutus ovat käynnistyneet Uruguayn hallituksen kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti.
Pesonen odottaa, että yhtiön tulos lyö tänä vuonna viimevuotisen ennätyksensä. Siihen päästään terveellä kysynnällä ja aiempaa korkeammilla myyntihinnoilla.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
