Ympäristöjärjestö Fern tipautti Suomen hännille ilmastolistauksessaan
Listan kärkipäähän pääsivät Saksa, Britannia ja Hollanti. Metsämaat tipahtivat peränpitäjiksi.
Saksa, Britannia ja Italia kannattavat komission päästövähennystavoitteita. Suomen kannalla ovat jäsenmaista ainakin Ranska, Ruotsi ja Itävalta. Kuva: Kari SalonenYmpäristöjärjestö Fern on pisteyttänyt kunkin jäsenmaan suhteessa Euroopan komission viimekesäiseen maankäyttösektorin päästövähennystavoitteiseen.
Pisteet perustuvat siihen, kuinka tehokkaasti kukin maa suunnittelee leikkaavansa päästöjä. Suurimmat pistesaaliit tulivat niille, jotka tukevat komission ehdotusta.
Jos maan tavoitteet eroavat komission ehdotuksesta, pisteitä ei ole irronnut.
Suomi on listauksessa häntäpäässä, kun taas kärkipaikat lohkesivat Saksalle, Britannialle ja Hollannille.
Fernin asiantuntijan Hanna Ahon mukaan Suomi joko yrittää heikentää komission esitystä tai kannattaa esityksessä jo olevia ilmaston näkökulmasta heikkoja sääntöjä.
Aho sanoo, että Suomen sijoitukseen vaikuttaa se, että Suomi haluaa hyödyntää metsien nieluja kompensoidakseen päästöjä muualla, kuten metsäkadossa tai liikennesektorilla.
”Suomi pärjäsi huonosti vertailussa, sillä Suomen kanta mahdollistaa lisääntyvien hakkuiden ja metsäbioenergian käytön päästöjen laskematta jättämisen ja heikentää EU:n ilmastotavoitteita.”
Listalla Suomen kanssa hännillä olevia Ruotsia ja Ranskaa Aho nimittää listauksen perusteella ilmastoroistoiksi. Britannian kärkisijoitus kielii taas hänen mielestään siitä, että maa on ollut etujoukoissa päästökaupan tehostamisessa ja hiilestä luopumisessa.
MTK:n mukaan Fernin listauksessa kaikki metsämaat ovat hännillä. Järjestön metsäjohtajan Juha Hakkaraisen mukaan kyseessä on selvä kehäpäätelmä.
”Jos maa käyttää metsiään tehokkaasti ja tavoitteena tehostaa metsien käyttöä, se saa automaattisesti huonot pisteet. Uusiutuvan luonnonvaran käyttö on tässä huono asia, vaikka se olisi kestävää”, hän sanoo.
Lue myös:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
