Raappana löysi oman paikkansa
Tanssilavojen takahuoneet ovat käyneet tutuksi paljon keikkailevalle Janne Raappanalle. Kuva: Kimmo Haimi Katso levyarvio netistä: www.kantrilehti.fiTaikakuu-yhtyeen solistin Janne Raappanan tie suosikkilaulajaksi on kulkenut useiden sattumien kautta. Vielä teinivuosina jalkapallo kiinnosti musiikkia enemmän ja läheltä piti, ettei sotilasura vienyt miestä mennessään.
Perjantai-ilta, kello vetelee seitsemää. Janne Raappana, 34, istuu tanssilavan seinustalle parkkeeratussa keikkabussissa ja odottelee tunnin päästä alkavaa keikkaa. Raappana katsoo ulos ikkunasta ja toteaa, että tähän aikaan perjantaina normaali perheenisä lämmittää kotona saunaa.
150 keikkaa vuodessa tahkoavalle muusikolle odottelu on jo tuttua kauraa.
”Olemme siinä mielessä poikkeuksellinen tanssibändi, että maltamme pitää pitkiä lomia. Vapaiden vastapainona on pitkiä keikkaputkia”, Raappana tuumaa.
Alun perin Raappanasta piti tulla musiikinopettaja, mutta koulujen ovet eivät auenneet lukion jälkeen. Inttiaikana hänelle tarjottiin töitä puolustusvoimista, mutta samaan aikaan muusikkoystävät pyysivät soittokeikoille. Keikkamuusikon ura alkoi vuonna 1995.
”En ole tehnyt päivääkään oikeita töitä. En tiedä lakisääteisistä tuon taivaallista, koska näissä musiikkihommissa pätevät viidakon lait”, Raappana myhäilee.
Kemiläislähtöinen Raappana asuu nykyisin maaseudulla Toijalassa vaimon sekä kahden tyttärensä kanssa. Perheestä on tullut artistin elämän tärkein tukipilari.
”Oma perhe on antanut minulle todellisia suuria tunteita ja kokemuksia. Opin tajuamaan sen, että elämän tärkeimmät asiat ovat kotona. Sen ymmärtäminen muutti elämänkäsitykseni täysin päälaelleen. Keikoilla käyminenkin on paljon kivempaa, kun kotiasiat ovat kunnossa.”
Taikakuu on yksi viime vuosien suosituimpia tanssiyhtyeitä. Keikkalavoilla vallitsee kuitenkin parhaillaan erittäin kova kilpailu, joten huipulla pysyminen on kovan työn takana.
”Keikkapaikat vähenevät vuosi vuodelta, mutta samalla bändejä ja laulajia ilmaantuu koko ajan lisää. Tällä alalla täytyy olla nöyrä, mutta ei saa nöyristellä. En voisi esittää illasta toiseen musiikkia, josta en pidä. Sellainen olisi törkeää yleisön nuoleskelua. Artistin on ajateltava niin, että aina esiintyessäsi sinun on myytävä seuraava keikka kyseiseen paikkaan.”
Taikakuu on edelleen Raappanan pääasiallinen työllistäjä, mutta kysyntää riittää myös sooloartistina. Edelliseltä soololevyltä lohkaistu single, Rakkaus on hulluus, oli vuoden 2009 soitetuimpia radiokappaleita.
Juuri ilmestyneellä Rakkaus ei kuole -levyllä Raappana laulaa tuttuun tapaan rakastamisen vaikeudesta.
”Maailma on täynnä rakkausaiheisia lauluja, mutta se on minun juttuni. Tunnistan helposti omat vahvuuteni ja heikkouteni. Aistin heti, jos liikun vähänkin oudommilla vesillä. Minulla ei ole mitään tangokilpailuja vastaan, mutta ne eivät sopisi minulle alkuunkaan.”
Raappana luottaa musiikissaan aitoon tunteeseen. ”Nykyisin julkaistaan paljon kaupallisessa mielessä tehtyä musiikkia, joka ei kiinnosta ihmisiä. Mielestäni maailma on niin täynnä turhia asioita, että hyville lauluille löytyy aina oma paikkansa.”
Lokakuun lopussa järjestettävässä Syksyn sävel -kilpailussa voi kuulla myös Raappanan kappaleen Turhaa ja tärkeää. Hän on mukana toista kertaa, sillä vuonna 2000 Taikakuu oli mukana ja sijoittui neljännelle sijalle.
”Otan Syksyn sävelestä kaiken opin ja huvin irti. En usko, että kukaan lähtee sinne hampaat irvessä voittamaan. Pääasia on, että yleisö saa hyvän show`n ja samalla kerätään rahaa hyväntekeväisyyteen.”
Myös Raappanalla on Syksyn säveleen liittyviä nostalgisia muistoja.
”Muistan hyvin, kuinka oli iso juttu oli katsoa lapsena kilpailua televisiosta. Muistikuvani mukaan Mikko Alatalo voitti silloin kaikki Syksyn sävelet”, charmantti solisti naurahtaa.
Janne Raappanan kolmas sooloalbumi,
Rakkaus ei kuole, julkaistaan 12.10.
Syksyn Sävel lauantaina 29.10. klo 20 MTV3.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
