Valtakunnanajattelija: Maha ei täyty militarismilla
Kaupunkilaisen eliitin hellimä Nato-projekti on viime aikoina vienyt julkisuudesta kaiken hapen ja suunnannut huomiota pois tavallisen kansan vaikeuksista.
Ken on se poliitikko, joka uskaltaa lausua, että Nato-jäsenyydellä ei täytetä suomalaisten jääkaappeja, saati makseta sähkö-, polttoaine- ja lannoitelaskuja. Kuva: PixabaySuhtautuminen Venäjään ja Natoon on repinyt suomalaiset populistiset liikkeet hajalleen. Niistä ei ole enää vastavoimaksi.
Aikaisemmin Suomen populistista oikeistoa yhdisti viherverojen vastustamisen ohella muun muassa ulkomaalaisvastaisuus: nykyinen ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, perussuomalaisten Jussi Halla-aho rakensi aikanaan maineensa maahanmuuttoa kritisoivilla blogikirjoituksilla.
Nyt Halla-ahosta on tullut Venäjä-mielisen MV-lehden ja muiden äärioikeistolaisten julkaisujen sekä joidenkin perussuomalaistenkin silmissä epähenkilö, koska hän on niin voimakkaasti ajanut Suomen Nato-jäsenyyttä ja kertonut tuntevansa iloa siitä, että mahdollisimman moni venäläinen sotilas kuolee.
Kovista puheista huolimatta perussuomalaisten kannatus matelee tällä hetkellä pohjalukemissa, ja samaan aikaan kokoomus porskuttaa. Jos kansallismielisen populistipuolueen kannatus ei nouse tällä militarismilla ja näillä polttoaineen hinnoilla, niin millä sitten?
Viime aikoina moni johtava poliitikkomme, jostain syystä etenkin keskustan riveistä, on lausahtanut, että ”suomalaisten elintaso tulee laskemaan”. Missä tahansa muussa maassa tällainen puhe merkitsisi poliittista itsemurhaa, mutta suomalaiset ilmeisesti sietävät päättäjiltään mitä tahansa.
Ikään kuin Venäjän ja Ukrainan välinen sota olisi suomalaisten syytä ja me olisimme sodan osapuoli, ja siksi meidänkin täytyy kärsiä sen seurauksista.
Taustalla lienee protestanttinen perinteemme, jossa ajatellaan, että kärsimys jalostaa ihmistä. Poliitikot antavat ymmärtää, että kaikilla Suomessa menee niin hyvin, että välttämättömästä kulutuksesta on varaa leikata.
Kun energian ja ruuan hinnat vauhdittavat inflaatiota ja sen samaisen inflaation torjumiseksi nostetaan asuntolainojen korkoja, luvassa on kylmää kyytiä niille kansalaisille, joiden talous on ollut jo valmiiksi tiukoilla.
Inflaation vaikutuksen huomaa konkreettisesti siitä, että vielä jokin aika sitten sata euroa oli iso raha; nyt sillä ei saa paljon mitään.
Tuskin kansa sentään odottaa, että asiat menisivät parempaan suuntaan. Nykyisessä maailmantilanteessa helpotus olisi jo sekin, jos emme koko ajan ampuisi omaan jalkaamme erilaisilla viherveroilla ja yhtäkkisesti antaisi kansalaisten elämisen edellytysten ja omavaraisuuden heikentyä.
Kaupunkilaisen eliitin hellimä Nato-projekti on viime aikoina vienyt julkisuudesta kaiken hapen ja suunnannut huomiota pois tavallisen kansan vaikeuksista.
Mutta pöly laskeutuu aikanaan. Ken on se poliitikko, joka uskaltaa lausua, että Nato-jäsenyydellä ei täytetä suomalaisten jääkaappeja, saati makseta sähkö-, polttoaine- ja lannoitelaskuja.
Kirjoittaja on Taloustutkimus Oy:n tutkimusjohtaja.
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat




