Kurjistamisen kierre katkaistava
Hallitus mainostaa ensi vuoden talousarvioesitystään työn, vastuun ja oikeudenmukaisuuden budjettina. Tuohon näkemykseen ei voi yhtyä. Sinipunahallitus keventäisi verotusta, mukaan lukien kaikkein suurituloisimpien, ja velkaannuttaisi Suomea ensi vuonna seitsemällä miljardilla reilun 50 miljardin kokonaisbudjetista.
Keskustan vaihtoehtobudjetin lähtökohtana on, ettei veronkevennyksiä makseta velkarahalla. Me keventäisimme vain pienituloisten verotusta ja kiristäisimme suurituloisten verotusta kaventaen näin tuloerokuilua.
Hallitus on karsimassa kunnilta vuositasolla 631 miljoonaa, mikä pakottaa ne leikkaamaan sieltä, missä rahaa kipeimmin tarvitaan: palveluista. Haja-asutusalueiden yrittäjät, lapsiperheet ja vanhukset joutuvat kohtuuttoman suuren taakan kantajiksi näissä taloustalkoissa.
Työhön ja yrittäjyyteen Kataisen hallitus ei myöskään kannusta: kotitalousvähennystä ja innovaatiotukia leikataan ja maatalousyrittäjiä rankaistaan investoinneista pääomatulon veronkorotuksilla. Kiristetään lehti- ja polttoaineveroa.
Keskusta keräisi noin miljardin enemmän veroja suurituloisten lisäksi muun muassa kansainvälisiltä suuryrityksiltä ja ydinvoimayhtiöiltä sekä yleisellä arvonlisäveron nostolla mutta käyttäisi tulot oikeudenmukaisesti.
Joka kolmannen euron käyttäisimme valtion velkaantumisen estämiseen, joka kolmannen suomalaiseen yrittäjyyteen ja uusien työpaikkojen luomiseen ja kolmanneksen palvelujen säilyttämiseen.
Sosiaalista oikeudenmukaisuutta edistäisimme myös keventämällä ruuan verotusta, mikä vaikuttaisi erityisesti pienituloisimpiin ja lapsiperheisiin.
Taloudellinen tilanne vaatii myöntämään realiteetit. Talouden haasteisiin on vastattava, mutta ei pienituloisimpien eikä yrittäjyyden ja kasvun kustannuksella.
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat