Äkkiä se unohtui
Mauno Koiviston periaatteiden mukaan hallitus istui niin kauan kuin eduskunta siihen luotti.Presidentti Mauno Koivisto muistetaan ennen kaikkea parlamentarismin edistäjänä. Hallitus istuu niin kauan kuin eduskunta siihen luottaa, sanoi Koivisto. Kansa nyökytteli.
Tuskin presidentti oli saateltu maan multiin, kun ääni muuttui. Erityisesti Koiviston oma puolue vaati hallitusta eroamaan, kun sen takaa lipesi 17 kansanedustajaa. Presidentti Sauli Niinistö nyökytteli.
Eduskuntakeskustelussa vain harvat, kuten perustuslakivaliokunnan jäsen Tapani Tölli (kesk.) muistivat enää Koiviston periaatteen. Hallitus sai reippaan luottamuksen. Se riittää.
Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Timo Kalli (kesk.) arveli tiistaina, että hallitus voi sittenkin saavuttaa 72 prosentin työllisyystavoitteensa.
Opposition Krista Kiuru (sd.) muistutti, ettei valiokunta sellaiseen usko. Menossa on vain lyhyt kasvupyrähdys.
Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) kimpaantui. VM:n uusien ennusteiden mukaan menossa on ainakin neljän vuoden selvän kasvun putki eikä mikään pyrähdys.
Työministeri Jari Lindströmin (uv.) mukaan työttömyys vähenee nyt kaikissa ryhmissä. Piilotyöttömätkin uskovat, että heidän kannattaa taas hakea töitä.
Sosiaali- ja vanhuspolitiikkaa puurtava Arja Juvonen päätti pienen pyöriskelyn jälkeen palata perussuomalaisiin.
Tärkeämmät asiat julkisuusmylly taas sivuutti. Juvonen esittää, että asevelvollisten tapaturmat korvattaisiin samalla tavalla kuin kriisinhallintajoukkojen sattumukset. Aloitetta tuki 118 kansanedustajaa eli enemmän kuin maan hallitusta.
Mika Kari (sd.) arveli, että viimeistään seuraava hallitus aloitteen toteuttaa. Antti Kurvisen (kesk.) mielestä eduskunnan pitäisi kohdella harkittuja laajapohjaisia aloitteita yhtä huolellisesti kuin huitaistuja kansalaisaloitteita.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

