Joukossa tyhmyys tiivistyy, somessa suorastaan pakkautuu
Jos haluat viisaan neuvon, älä kysy mitään ainakaan Facebookin ryhmissä, neuvoo Simo Ralli. Voit myös kuunnella kolumnin hänen kertomanaan.
Jos tiskialtaan viemäri on tukkeutunut, kannattaa miettiä kaksi kertaa, kysyykö neuvoa somesta. Ristiriitaisia vastauksia nimittäin riittää ja keskustelu saattaa lähteä laukalle ja kauas pois asiasta.Minäkin olen mukana tuolla Zuckerbergin tuutissa, eli Facebookissa. En paljoakaan sinne viestittele, mutta monen moisessa ryhmässä olen mukana.
Paikkakuntien ja yhteisöjen ryhmät ovat käteviä sanansaattajia. Samoista asioista kiinnostuneilla on omia ryhmiään ja ne ovat mielenkiintoista luettavaa.
Mitä olen oppinut, kun olen näitä ryhmiä seurannut? No sen, että älä kysy Facebookissa neuvoja tai mielipidettä!
Todistaakseni väittämän, tehdäänpä koe. Laitan kodinrempparyhmään kuvan, jossa näkyy keittiön tiskiallas. Kirjoitan: ”Hei parviäly! Kaadoin putkireiskaa tukkeutuneeseen viemäriin, ei aukea. Mikä neuvoksi?”
Kuhina alkaa sivustolla. Ensimmäiset kahdeksan viestiä neuvoo laittamaan putkireiskaa viemäriin, vaikka juuri kerroin, että olen sitä jo käyttänyt.
Seuraavat kuusitoista kommenttia pölähtää ruudulle, niissä kerrotaan ensimmäisille vastaajille, että putkireiskaa on jo käytetty.
Alkaa keskustelu mitä ainetta on käytetty. Se ja se aine ovat kuulemma aivan surkeita, raetta sen olla pitää! Seuraavat kahdeksantoista kommenttia tulee rakeesta: miksi rae ei ole niin hyvä kuin liuos.
Sitten tulee isolla tekstillä varoitus: Ei putkiaineita viemäriin! Tiedätkö mitä ainetta viemäriputkesi ovat? Jos et tiedä, älä tee mitään!
Alkaa pitkä keskustelu onko aineista oikeasti jotakin haittaa putkille, ja jos on, niin mille putkille?
Viestejä satelee kymmeniä. Asia on riistäytyä käsistä, kunnes joku laittaa uuden kommentin: Oletko koittanut viemäri-imukuppia, niin sanottua karhupumppua? Kerron että minulla ei ole sellaista.
Alkaa armoton viestitulva. Pumppu kuulemma kuuluu kaikkien asuntojen vakiovarustukseen. Saan vihjeen kuudesta erilaisesta, ja niistä jokainen on aivan vertaansa vailla.
Väittely eri valmistajien tuotteista ja ominaisuuksista jatkuu alaviitteinä. Kysymykseeni on tullut 116 eri viestiä siihen mennessä, kun tulen kaupasta putkipumpun kanssa.
Kirjoitan lisäyksen kysymykseen: Hain lähikaupasta pumpun, ja koetin pumpata. Viemäri on edelleen tukossa.
Alkaa uusi viestirumba. Ensimmäiset viestit käsittelevät nykyajan ihmisiä, kun ne ovat niin kädettömiä. Eivät osaa käyttää laitteita ja kaatavat kinkkurasvat viemäriin.
Seuraavat neuvovat pumpun käyttöä parillakymmenellä viestillä ja viimeisenä tulee mukaan tämä sama herra, joka kielsi putkireiskan käytön: Älä missään nimessä käytä putkipumppua!
Mukaan astuvat fiilistelijät: Hei, en tiedä putkista mitään, mutta tuo maljakko tiskipöydällä kiinnostaa, onko myynnissä? Kerron että aitanlukkomaljakko ei ole saatavilla.
Kysymyksestä alkaa seuraava iloinen viestipähinä. Viesteissä pohditaan onko maljakko aito, onko se yleensä edes ehjä. Maljakon arvoa pohditaan viidellätoista viestillä ja kymmenkunta viestiä kirjoitetaan Helena Tynellin merkityksestä suomalaiselle lasitaiteelle ja sen merkityksestä meidän kaikkien itsetuntoon.
Viemäri on edelleen avaamatta. Tulee viesti: Käytä putkireiskaa!
Totean, että tämä niin sanottu joukkoviisaus ei kyllä toimi. Totuus on, että porukassa tyhmyys tiivistyy ja se on totta nykyäänkin.
Kuvittelen kauhulla viestitulvaa, jos olisin kysynyt vaikkapa auton ostosta. Polttomoottori vai sähkö, ja mikä merkki? Viestien määrä voisi olla periaatteessa ääretön, niitä lukiessa en varmasti ostaisi minkäänlaista pirssiä.
Päätän kokeen. Avaan hajulukon, tyhjään veden ja moskat ämpäriin, ja kas: viemäri toimii!
Kirjoittaja on teuvalainen maanviljelijä ja Elonkerjuu-yhtyeen kitaristi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




